Růst americké ekonomiky: Důvod ke zvýšení sazeb v prosinci

AKTUALIZOVÁNO: Ve stínu vážného incidentu v podobě sestřelení ruského válečného stroje na Sýrií tureckými stíhačkami zůstává v tuto zpřesněný růst americké ekonomiky ve třetím čtvrtletí, který přinesl vzestupnou revizi na 2,1 procenta z odhadu 1,5 procenta v přepočtu na celý rok. Ve druhé čtvrtině roku ekonomika Spojených států rostla o silných 3,9 procenta v přepočtu na celý rok.

Dnešní revidované údaje ministerstva obchodu jsou pro Fed dalším argumentem do mozaiky, skládající důvod k růstu sazeb už v prosinci.

K dnešnímu zvýšení odhadu přispělo mírnější omezování podnikatelských zásob, vyšší firemní investice i investice do obytné výstavby. Spotřebitelské výdaje, které se na HDP podílejí asi dvěma třetinami, rostly nadále silným tempem 3,0 procenta, třebaže o něco pomaleji, než se původně odhadovalo.

Částečným zchlazením jsou později dnes vydaná čísla o spotřebitelské důvěře, která v listopadu nečekaně propadla (z 99,1 na 90,5 bodu, očekáváno 99,5 b. dle Conference Board), ve prospěch hovoří naopak vzestup cen domů dle S&P/Case Shiller indexu o 5,5 procenta při očekávání meziročního 5,2% růstu.

Yellenová připustila zvýšení sazeb Fedu v prosinci

Výsledek byl v souladu s očekáváním ekonomů dotázaných agenturami Reuters i Bloomberg. Analytici předpokládají, že letní zpomalení hospodářského růstu bylo přechodné a že firmy v tomto čtvrtletí začnou opět zvyšovat zásoby. V posledním čtvrtletí se čeká zrychlení růstu na zhruba 2,5 procenta. V celém letošním roce by největší ekonomika světa měla růst o nejméně dvě procenta po loňském tempu 2,4 procenta. 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter