Růst bitcoinu až o 70 procent. Co dál?

V pátek jsme se v článku Cena bitcoinu prudce roste. Kde našel motor? věnovali čínské devalvaci a odlivu kapitálu z ní plynoucí, který pak byl následován zpřísněním kontrol kapitálových toků. To vše ceně bitcoinu nesmírně pomohlo, aby se tak ve výsledku dostala nad hranici 500 dolarů, poprvé od srpna minulého roku.  Tvrzení, že v posledních dvou měsících byl čínský kapitál a dění kolem něj impulsem k téměř 60% růstu této digitálního měny, potvrdil také časopis Bitcoin, který napsal, že „v Číně se momentálně obchoduje s cenou o 10 – 15 dolarů vyšší než na amerických a evropských burzách“ a dodal, že „Čína zažívá nebývalý nárůst.“

Jack C. Liu z OKCoin potvrdil také to, že se bitcoin stal aktivem, skrz které se snaží miliony čínských střadatelů v tichosti vyvést kapitál ze země. Ačkoli neměl žádná konkrétní čísla, minulý týden situaci pro časopis Bitcoin komentoval slovy: „Někteří čínští tradeři při pohledu na kurz juanu po poslední devalvaci jsou přesvědčeni, že v zemi existuje zájem přesunout kapitál do jiných aktiv, a to obzvláště po propadu akciového trhu.“ 

V tuto chvíli vzrostla celková čínská expozice v bitcoinu z 3 miliard dolarů z doby před dvěma měsíci na současných 5 miliard dolarů. To znamená, že poměr čínských vkladů v přibližně hodnotě 22 bilionů dolarů k bitcoinu je mnohem více „konzervativní“.

Jaký bude další vývoj?

To zůstává otázkou, ale… Zkuste si představit, co by se mohlo stát, pokud by si stejné množství čínských vkladatelů uvědomilo, že byli obelháni v podpoře takzvaných „non – performing loans“, a že namísto oficiálního poměru nedobytných pohledávek 1,5 procenta, je reálný poměr mnohem vyšší, někde okolo 20 procent (což se jeví jako pravděpodobné). Tato noční můra pro miliony čínských vkladatelů znamená jediné – mají se na co „těšit“ a také to, že mají jen dvě možnosti, aby zabránili dalšímu zhoršení: přerozdělit své úspory do bitcoinu nebo do zlata.

A co dnes? Bitcoin se nad magickou hranicí 500 dolarů neudržel. Po rychlém vzestupu přišel ještě rychlejší pád, vinou kterého kryptoměna odepsala velkou část svých nedávných zisků.

 

Newsletter