Růst cen zpomalil. Pro ČNB argument pro udržení intervence

Spotřebitelské ceny klesly v červenci proti červnu o 0,1 procenta. Tento vývoj ovlivnilo zejména snížení cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a v oddíle odívání a obuv, které bylo zmírněno zvýšením cen v oddíle rekreace a kultura. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny o 0,5 procenta, což bylo o 0,3 procentního bodu méně než v červnu.

V červenci se navzdory vrcholící sezóně zpomalil růst cen benzínu, zatímco ceny nafty pokračovaly ve svém propadu, který započal už v červnu. Tento vývoj souvisí s děním na světových trzích, na kterých se projevuje ekonomické zpomalení Číny a nově i dohoda mocností s Íránem a související rušení ekonomických sankcí proti němu namířených. Pokles cen ropy a navazující pokles cen pohonných hmot je zásadním faktorem, který v červenci přispěl ke zpomalení meziročního tempa růstu cenové hladiny v české ekonomice, a to z 0,8 na 0,5 procenta.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Růst cenové hladiny tak zaostal za očekáváním České národní banky (ČNB), která počítala s inflací ve výši 0,7 procenta. Pro ČNB může být takovýto vývoj argumentem, proč dále udržovat svůj intervenční režim – inflace má k inflačnímu cíli ve výši dvou procent stále poměrně dost daleko. I tak nadále předpokládáme, že v nejpravděpodobnějším scénáři režim opustí počátkem třetího kvartálu příštího roku. 

Newsletter