Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Růst české ekonomiky byl v 1Q nejsilnější za tři roky (+ komentář)

(Rozšířeno 11:11) Hrubý domácí produkt vzrostl v prvním čtvrtletí roku o 0,4 procenta mezikvartálně a o 2,5 procenta meziročně. Zpřesněný údaj ČSU tak podává o vývoji české ekonomiky příjemnější obraz, než prvotní odhad, který hovořil o stagnaci a 2% růstu.

„Korekce o půl procentního bodu byla důsledkem navýšení výnosů nepřímých daní a zpřesnění odhadu hrubé přidané hodnoty na základě administrativních dat za podnikatelské subjekty nezačleněné do krátkodobých statistických zjišťování,“ uvedl ČSÚ.

Tuzemská ekonomika tak v 1Q vzrostla nejvíc za poslední tři roky a výše hrubého domácího produktu zůstala pouze 0,3 % pod úrovní třetího čtvrtletí roku 2011, po kterém postupně sklouzla opakovaně do recese. V 1Q ekonomika těžila jak z růstu zahraniční poptávky tak i oživení doma. V meziročním srovnání ale hraje roli nízká úroveň prvního čtvrtletí loni, kdy byl vývoj ekonomiky nejslabší za poslední čtyři roky.

Výdaje domácností meziročně vzrostly o 1,5 %, vládní sektor zvýšil výdaje o 1,4 %. U domácností ale poklesly výdaje směrované do dlouhodobé spotřeby ale i potravin a naopak rostou výdaje na bydlení, služby, obuv a odívání.

Pokles zásob pak svou vahou předčil růst investic (-2,5 % versus +5,2 %). Shodně o více jak 10 % meziročně rostl vývoz i dovoz, což znamená nárůst podílu zahraničního obchodu na celkovém výkonu tuzemské ekonomiky.

Na příjmové straně se meziročně projevil zejména výběr DPH a spotřebních daní s růstem o 4,9 %, Proti předchozímu čtvrtletí se naopak negativně promítl nerovnoměrný vývoj výběru spotřební daně z tabákových výrobků.

„K pozitivním číslům přispěl v prvé řadě tuzemský export. Česká republika těží nejen z poměrně dobré ekonomické kondice Německa, ale i dalších stěžejních obchodních partnerů, ať už jde o Slovensko či Polsko,“ říká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Roklen24.cz. „Vůbec, celý takzvaný visegrádský region je nyní svým způsobem tygrem Evropy. Jak Česká republika, tak Slovensko, Polsko a i Maďarsko totiž vykazují citelně nadprůměrná tempa růstu v porovnání s aktuálním průměrem eurounijní osmadvacítky. Meziročně jmenované země v prvním čtvrtletí rostly po řadě tempy 2,5, 2, 3,5 a 3,2 procenta, zatímco průměrné meziroční tempo růstu v EU28 činilo pouze 1,4 procenta,“ dodává Kovanda.  

Newsletter