Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna testuje 25,30 za euro.

Růst čínské ekonomiky zrychluje. Vláda nasadila investice, úvěry i daně

Nejsilnější asijská ekonomika překvapila prvním zrychlení růstu hrubého domácího produktu za poslední tři čtvrtletí a balancováním propadu na realitním trhu skrze úvěry. Nad očekáváním ekonomů jsou jak investice do čínském ekonomiky za první půlrok tak i červnový výkon průmyslu.

Investice, banky, daně

Čínská ekonomika vzrostla ve druhém čtvrtletí roku o 7,5 procenta, což bylo nad tržními odhady (medián dle Bloomberg 7,4 %) i pozitivním překvapením proti posledním vyjádřením čínských činitelů, která šla směrem „nevadil by nám nižší než vytčený růst“, což je právě 7,5 %, avšak na úrovni celého roku. Mezikvartálně čínská ekonomika zrychlila ve druhé čtvrtině roku na 2 z 1,5 procenta, což by v přepočtu na celý rok znamenalo zrychlení ekonomiky na 8,2 procenta z anualizovaných 6,1 procenta v úvodní čtvrtině roku.

Výkon ekonomiky silně podpořily vládní investice, zejména v oblasti železniční dopravy, spolu se snížením rezerv pro některé banky, což se projevilo i ve stabilizaci realitního trhu a podpoře cen domů. Do třetice zafungovalo vládou řízené snížení daní, jdoucí směrem podpory spotřebitele. Investice se v prvním půlroce meziročně zvedly o 17,3 procenta proti konsensu i výkonu do května 17,2 %. Dle dat čínského MF vzrostly v červnu fiskální výdaje vlády meziročně o 26,1 % při růstu příjmů o 8,8 %.

Přes tuto podporu se očekává, že celoroční růst čínské ekonomiky bude – ač stále velmi solidní – nejpomalejší od roku 1990. „Data jsou povzbudivá. Vláda bude nadále podporovat klíčové sektory a stranou ponechávat ty, kde další akcelerace není žádoucí,“ uvedl hlavní ekonom JPMorgan Chase pro Čínu Zhu Haibin.

Solidní růst průmyslu i maloobchodu

Podpora vlády se projevuje jak ve výkonu průmyslu tak i přes spotřebitele v maloobchodě. Průmyslová produkce v Číně v červnu vzrostla o 9,2 procenta a předčila laťku nastavenou trhem na 9 %, maloobchod meziročním růstem o 12,4 % konsensus 12,5 % takřka vyrovnal.

„Zvyšujeme odhad celoročního růstu ekonomiky na 7,5 procenta z 7,2 procenta a očekáváme, že investice ve druhé polovině roku překonají 18% tempo růstu,“ poznamenali po čerstvých číslech z Číny analytici a ekonomové Australia & New Zealand Banking Group (ANZ). Hlavní ekonom ANZ pro Čínu Liu Li-Gang dle Bloomberg očekává další uvolnění měnové politiky a naplnění růstového cíle ekonomiky.

Uvolnění se dle ANZ projevuje na úrovni lokálních vlád v Číně měkčími pravidly pro nákup domu. Při odpočtu oficiálních statistických dat za půlrok a do května znamenal červen růstu prodejů domů o 33 procent. Finanční hodnota prodejů s tím, jak developeři snižují ceny, za první půlrok klesla meziročně o 9,2 procenta k 2,56 bilionu jüanů, uvádí Bloomberg s odkazem na čínské statistiky. „Realitní sektor tvoří více než čtvrtinu celkové poptávky v čínské ekonomice, podporuje strojírenství, elektro obory, chemii i zpracování kovů,“ poznamenala UBS.

Sektor služeb v prvním půlroce zrychlil na 8 ze 7,8 procenta růstu a dle statistiků je právě on a růst jeho podílu na celkové ekonomice klíčem k posílení růstu celé ekonomiky na vládou kýžený 7,5% cíl.

Globální poptávka podporou, reality zatlačí příští rok

Podle hlavního ekonoma Citigroup pro Čínu Dinga Shuanga podpoří čínskou ekonomiku ve druhé polovině roku letošního růst globální poptávky, v roce příštím ji naopak zbrzdí pokles investic v realitním sektoru a celoroční růst 2015 by mohl klesnout k 7 procentům.

„Hospodářské oživení je dost závislé na vládní podpoře. Vláda si tak podle mého názoru může vybrat, zda bude tolerovat pomalejší růst, nebo zda poskytne ekonomice další podporu, aby dosáhla svého růstového cíle,“ uvedl analytik Čchang-ťien z Barclays Capital.

Čínská vláda oznámila, že během prvního pololetí vzniklo v čínských městech 7,4 milionu nových pracovních příležitostí. Z venkova se během tohoto období přesunuly do měst za prací zhruba tři miliony Číňanů. „Hospodářský růst byl v prvním pololetí stabilní. Tvorba pracovních míst byla rovněž stabilní,“ uvedl mluvčí vlády.

Newsletter