Růst HDP eurozóny se zdvojnásobil, vrátila se deflace

AKTUALIZOVÁNO – Ekonomika eurozóny v letošním prvním čtvrtletí rostla mezičtvrtletně o 0,6 procenta a překonala tak odhady trhu, který počítal s růstem jen o 0,4 procenta. Tempo růstu se tak zdvojnásobilo z 0,3 procenta v závěru loňského roku. Jde tak o nejrychlejší růst za poslední rok. Vyplývá to z rychlého odhadu, který dnes zveřejnil statistický úřad Eurostat.

V meziročním srovnání hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny rostl o 1,6 procenta, když analytici počítali se zvýšením jen 1,4 procenta.

V celé Evropské unii hospodářský růst zrychlil na 0,5 procenta z 0,4 procenta v loňském čtvrtém čtvrtletí.

Spotřebitelské ceny v eurozóně se v dubnu meziročně snížily o 0,2 procenta. Poté, co byla v březnu inflace na nule, se tak v dubnu eurozóna vrátila do deflace. Podobnou situaci nastala už letos v únoru. Na propad měly vliv ceny energií, které se meziročně snížily o 8,6 procenta. Největší nárůst naopak zaznamenaly ceny služeb, když zdražilo jídlo, alkohol a tabákové výrobky.

Šéf Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi už před více než týdnem návrat k deflaci předpokládal s tím, že oživení čeká až ve druhé polovině letošního roku. ECB se již zhruba rok snaží podpořit ekonomiku a inflaci v eurozóně přílivem nových peněz, rekordně nízkými úrokovými sazbami či levnými úvěry finančnímu sektoru. 

Nezaměstnanost v eurozóně v březnu klesla na 10,2 procenta z revidovaných únorových 10,4. Analytici čekali nezaměstnanost ve výši 10,3 procenta.

Newsletter