Růst PMI v eurozóně maskuje prudký propad cen a propouštění

Předběžné odhady indexů nákupních manažerů v euroregionu za říjen přinesly na první dojem pozitivní překvapení v případě Německa i pozdějšího údaje za celou eurozónu. PMI v německém průmyslu se vrátil zpět nad 50bodovou hranici, což značí lepšící se podmínky, a vzrostl na 51,8 bodu z 49,9 bodu v září. Analytici a ekonomové přitom očekávali další zhoršení resp. pokles indexu na 49,5 bodu. Ačkoli ukazatel v sektoru služeb za odhady mírně zaostal, celkový kompozitní index nákupních manažerů vzrostl výrazněji nad 54 b. a pokořil odhad.

Odhady analytiků se dle prvního údaje ukázaly jako neoprávněné i v případě čísla za celou eurozónu. Zde index v průmyslu vzrostl na 50,7 bodu z 50,3 b. Nenaplnil tak očekávání poklesu těsně pod 50 bodovou úroveň. V sektoru služeb se podařilo index udržet na zářijové úrovni 52,4 b., nad konsensem 52 bodů, a kompozitní index ve výsledku mírně posílil na 52,5 bodu, opět nad očekávání.

Co ale v komplexním údaji není na první pohled vidět, je pokles cen a obnovení propouštění. Zatímco objem zpracovatelské výroby rostl nejrychleji za 3 měsíce, nové objednávky v průmyslu druhý měsíc v řadě klesaly. Pokles poptávky vedl firmy k prvnímu (ač nepatrnému) propouštění od listopadu loňského roku. Výrobci navíc ve snaze posílit prodej snižují své ceny, přičemž průměrná cena pro sektor výroby i služeb poklesla za měsíc nejvýrazněji od února 2010. Není od věci připomenout, že ceny kontinuálně klesají již 2,5 roku. 

Zhoršení je patrné ve Francii, která je druhou největší ekonomikou Evropy. Index PMI v průmyslu dál klesl na 47,3 bodu, ve službách na 48,1 b. a kompozitní index je dle prvního odhadu na 8měsíčním dně 48 bodů.

Newsletter