Růst sazeb Fedu u ledu. Ropa prudce roste, dolar padá

Americké akcie se ve středu nevzdaly zisků. To zásadní se ale odehrávalo na ceně ropy a americkém dolaru proti euru. Právě ropný sektor pak přes varování z americké ekonomiky v podobě slabé aktivity ve firmách nepustil Wall Street do ztrát. Po závěru obchodování až o brutálních 28 procent propadly akcie GoPro v reakci na slabé kvartální výsledky i výhled.

Americké akciové trhy v průběhu středeční seance smazaly většinu v úvodu nabraných ztrát a klíčové indexy S&P 500 a DJIA zakončily obchodování růstem. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, v závěru stoupl o 1,13 procenta na 16.336,66 bodu. Širší index S&P 500 přidal 0,5 procenta na 1912,53 bodu, index technologického trhu Nasdaq ale skončil se ztrátou 0,28 procenta na 4504,24 bodu.

Ceny ropy dnes posilují o bezmála 9 %! V případě americké lehké ropy WTI a o více jak 8 % u severomořského Brentu. V naprosté většiny tak mažou desetiprocentní propad předešlých dvou dní. Akcie ropného koncernu Exxon Mobil vzrostly o takřka pět procent, více než čtyři procenta pak získaly akcie chemické skupiny DuPont.

Akcie zpočátku klesaly pod dojmem slabšího výkonu amerického sektoru služeb, která klesl na dvouleté dno, a obecně aktivity ve firmách dle respektovaného ISM indexu. Tato negativní data přebila naopak report ADP, který ukázal na solidní tvorbu pracovních míst. Investoři se ve zbytku týdne zaměří na páteční klíčové údaje z trhu práce.

Dolar prudce oslabil a vůči euru se propadl nejníže od loňského října. Mezi investory narůstají pochybnosti, zda americká centrální banka (Fed) v letošním roce bude ochotna znovu zvýšit úrokové sazby. Tomu přispěly také dnešní komentáře prezidenta Fedu v New Yorku, Williama Dudleyho. Ten řekl, že od momentu, kdy Fed poprvé (po takřka deseti letech) zvýšil sazby, se úvěrové podmínky citelně přiostřily a centrální bankéři to budou muset vzít v potaz – přeloženo: další růst sazeb Fedu hned tak nečekejte. A právě mix Dudleyho slov a slabého ISM indexu srazil dolar.

Euro vůči dolaru v závěru dne posílilo o 1,6 procenta na 1,1092 USD a předtím se vyhouplo až na 1,1146 USD, maximum od 22. října. K japonskému jenu dolar oslabil o 1,7 procenta na 117,9 JPY. Dolarový index, který měří hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, klesl o 1,6 procenta na 97,20 bodu.

 

#RoklenFx: Eurdolar prolomil hranici 1,100 EURUSD. Člen Fedu zamíchal kartami ohledně očekávání vyšších sazeb.

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 3. únor 2016

Newsletter