Růst sazeb hypoték se zastavil, stále jsou velmi nízko

Průměrná sazba hypoték – ukazatel Fincentrum Hypoindex – v září setrvala na své srpnové úrovni, 2,11 procenta. Opatrný „odraz ode dna“ se tak zastavil. Ani v nadcházejících měsících nelze čekat jakkoli výraznější růst sazeb u hypoték.

V globální ekonomice se nyní opět kumulují faktory, které se mohou deflačně projevit i v České republice. To ostatně signalizují i stále častější výroky představitelů České národní banky o prodloužení intervenčního režimu až do roku 2017.

Právě uvolněné měnové podmínky, tedy úrokové sazby nastavené na technickou nulu společně s intervenčně oslabeným kurzem koruny vůči euru, přitom zásadně přispívají ke stlačení úrokových sazeb u hypoték na historicky nízké úrovně.

Mezi zmíněné deflační faktory patří zejména nízké ceny ropy na světových trzích a související zlevnění pohonných hmot. Dalším takovým faktorem je ekonomický útlum Číny, podobně jako aktuální návrat deflace do eurozóny.

V nejbližších měsících nelze čekat oslabení zmíněných deflačních tendencí. Inflace v české ekonomice se bude pohybovat stále poměrně hluboko pod dvouprocentním cílem České národní banky. Nelze tudíž ani očekávat jakýkoli silnější tlak na růst úrokových sazeb u hypoték. Ty by měly zůstat víceméně na stávajících úrovních řadu měsíců.

Newsletter