Růst sazeb, konec ožebračování amerických seniorů

44 milionů amerických seniorů plus další desítky milionů lidí, kteří se nachází na prahu odchodu do důchodu, si mohou oddechnout. Podle Charlese Schwaba, zakladatele bankovní společnosti Charles Schwab Corporation, totiž „koncem října učinil Fed první krok k ukončení jejich soustavného ožebračování.“

Nervózní Fed: Mluvme jasně o růstu sazeb a jednotně

Po více jak šesti letech programu kvantitativního uvolňování, kdy Fed nakupoval měsíčně několik miliard státních dluhopisů a hypotékou krytých cenných papírů, byl učiněn první krok k navrácení americké monetární politiky do normální podoby. S tím jde ruku v ruce i postupné zvyšování úrokových sazeb, které by do roku 2017 mělo dosáhnout předkrizových úrovní.

Dudley (NY Fed) vybídl investory k trpělivosti ohledně načasování růstu sazeb

Právě kvůli nízkým sazbám ztratily americké domácnosti miliardy dolarů jen na úrocích z vlastních úspor. Nejvíce byli postiženi senioři, protože právě oni jsou na svých našetřených penězích nejvíce závislí. Podle studie McKinsey přišly domácnosti tvořené důchodci ve věku 65 až 74 let během posledních šesti let ročně v průměru o 1.900 dolarů. Důchodci nad 75 let pak ztratili ročně 2.700 dolarů.

Pokud uvážíme, že se medián příjmů americké domácnosti tvořené pouze seniory nachází na úrovni zhruba 25.000 dolarů, jedná se o dosti výrazné ztráty. „Podle výpočtů Charles Schwab Corporation přišli od roku 2008 američtí důchodci o cca 58 miliard dolarů ročně,“ popisuje Schwab.

Úspory jsou primárním zdrojem živobytí amerických seniorů. Pokud se jim díky nízkým sazbám ztenčily, byli důchodci nuceni buďto investovat do mnohem rizikovějších instrumentů, nebo jednoduše utratili svoje úspory, které si schovávali na jiné příležitosti než na vlastní živobytí.

Ztráty seniorů se ale dotkly celé Ameriky. Jejich spotřeba se totiž ročně vyšplhá až na 1,2 bilionu dolarů, což je podstatně výrazná část z celkové americké spotřeby o objemu 11,5 bilionu dolarů. Dle Schwaba obecně platí, že „důchodci utrácí mnohem více, než jsou jejich pravidelné příjmy. Proto jsou nuceni každoročně ukrojit část svých celoživotních úspor. Vzhledem k tomu, že ty jsou úročeny, dostávají se naběhlé úroky ihned zpátky do ekonomiky a vytváří tak multiplikační efekt.“

Podle odhadů Charles Schwab Corporation mohla šestiletá ztráta z úrokových příjmů důchodců ukrojit americkému HDP ročně 115 miliard dolarů. V 17bilionové ekonomice by tato částka znamenala roční navýšení ekonomického růst o 0,7 %.

Schwab je přesvědčen, že vyšší úrokové sazby jsou lepší nejen pro seniory, ale pro celou ekonomiku. „Objem amerických krátkodobě úročených aktiv dnes dosahuje téměř 11 bilionů dolarů. Na základě toho by 1% nárůst sazeb vygeneroval dodatečné příjmy o velikosti více jak 100 miliard dolarů,“ popisuje ve svém článku na serveru Wall Street Journal.

Zápis z jednání Fedu: Obavy z nízké inflace; jak komentovat budoucí růst sazeb

Zároveň ale uznává, že vyšší sazby mohou zvýšit náklady vlastního bydlení a nepochybně zdražit poskytování úvěrů. Podle jeho názoru se ale tyto problémy „týkají především střední třídy a domácností s vysokými příjmy, u kterých bude dopad vyšších nákladů časem zmírněn inflací.“

Z úhlu Schwabova pohledu je tedy čas oslavovat. „Za prvé proto, že všichni senioři a ostatní střadatelé se mohou těšit na vyšší sazby. A za druhé proto, že pokud se zvýší objem úspor, zvýší se díky vzájemné provázanosti i investice a následně i produkt a zaměstnanost. Sazby na normálních úrovních poté zvýší obrat peněz tak, jak to monetární politika posledních šesti let nedokázala.“

Dudley (Fed): Na růst sazeb je příliš brzy

Newsletter