Růst volatility neminul ani měnový trh

Očekávání zvýšené volatility napříč měnovými trhy vzrostla tento týden na osmiměsíční maximum, poté co investoři začali přehodnocovat své vyhlídky globálního růstu a svůj pohled na měnovou politiku USA.

Poptávka po bezpečných aktivech má za následek nejen největší dvoutýdenní zisky jenu od června 2013, ale i pokles akcií a výnosů dluhopisů. Dolar má nakročeno k týdennímu poklesu vůči 11 ze svých 16 hlavních protějšků poté, co obchodníci snížili své sázky, že americký Federální rezervní systém přistoupí k brzkému zvyšování úrokových sazeb.

„Zaznamenali jsme zvýšenou volatilitu napříč všemi třídami aktiv, včetně devizových trhů,“ řekl Greg Gibbs, stratég Royal Bank of Scotland. „Důvodů je hned několik, ať už slabší ekonomický globální výhled, špatná německá data, propad čínské ekonomiky anebo rychle se šířící ebola.“

JPMorgan Chase Index FX volatility se momentálně ocitá na 8,05 procentech poté, co včera vyšplhal až na 8,56, nejvyšší úroveň od února tohoto roku. Tento růst přichází poté, co se index v červnu dostal na rekordně nízkých 5,28 procent.

Dolar dnes mírně posiluje vůči euru na 1,27808 dolaru za euro. Japonský jen se vůči americkému dolaru obchoduje za 106,283 jenu za dolar. Česká koruna dnes mírně oslabuje vůči euru na 27,5069. Proti americkému dolaru klesá takřka o 0,2 % na 21,502 koruny za dolar.

Spekulace, že americká centrální banka zvýší své sazby, vedla v posledních několika týdnech k rekordním ziskům dolaru. Tato rally se však pozastavila v minulém týdnu poté, co zasedání FOMC ukázalo, že zmíněná měnová expanze by mohla být pomalejší, než se obecně očekávalo, pokud zahraniční ekonomický růst bude slabší, než se obecně předpokládalo.

Newsletter