Růžová investice do luxusu

Hledáte výjimečný zásnubní prsten pro svou nenáročnou lepší polovičku? V případě, že je Váš plat minimálně 10 milionů dolarů měsíčně, máme pro Vás růžový tip.

Velikost poštovní známky, barva žvýkačky a hmotnost asi dvou mincí. Tak právě tak vypadá 16,08karátový růžový diamant, který má být vydražen na aukci v aukční síni Christie´s a dosáhnout po odklepnutí až 28 milionů dolarů. To by z něj udělalo jeden z deseti nejdražších v aukci vydražených diamantů.

Diamant se řadí do kategorie pojmenované Fancy Vivid Pink, což značí nejčistší formu růžového diamantu beze stopy sekundárních barev jako je fialová, oranžová, hnědá nebo šedá. Zároveň je to tzv. polštářový tvar, který díky svým větším fasetám umožňuje velký rozptyl světla.

Do prodeje byly čistě růžové diamanty větší než 10 karátů zatím uvedeny pouze tři. Mezinárodní šperkař z aukční síně Christie´s Rahul Kadakia uvedl, že s odhadem mezi 1.4 a 1,7 milionů dolarů za karát je tento růžový kámen relativně výhodný obchod.

Volný pád na trhu diamantů

Tento výstavní kousek by se cenou měl vyšplhat na něco mezi 23 a 28 milionů dolarů. A i když se to většině z nás může zdát velmi drahé, stále je to výrazně méně než cena nejdražšího diamantu prodaného v aukci vůbec. Tím byl 59,6 karátový diamant zvaný „růžová hvězda,“ který se vydražil v roce 2013 za rekordní částku 1,7 miliardy korun. Kupující za kámen ale nezaplatil a aukční síň Sotheby´s ho jako ručitel musela sama koupit.

Kadakia o 16.08 karátovém diamantu řekl, že je to sice hodně peněz, ale jako investice se to do budoucna vyplatí.

Barevné diamanty se v současné době stávají velmi oblíbeným a bezpečným přístavem pro zámožné investory. A tato volba se dá považovat i za poměrně rozumnou, protože podle Knight Frank Luxury Investment Indexu během posledních pěti let cena barevných diamantů vzrostla až o 48 procent a za posledních deset let to bylo až o 149 procent.

Diamanty jsou obzvláště cenné pro jejich snadnou přenositelnost. Jako jejich majitel, můžete snadno přepravit 10 milionů dolarů v kapse, což například při přepravě do jiné země může přijít vhod. Při současné situaci ve světě, kdy ceny na akciovém trhu v Asii jsou nestabilní a situace na Blízkém východě je daleko od zklidnění, je uložení velkého množství peněz do diamantu poměrně rozumným a jedním z těch bezpečnějších kroků.

Vadnoucí jiskra diamantů

Prodávaný diamant je zasazen do prstenu, ale dá se prý lehce přetvořit například v náhrdelník, náramek, nebo jiný kus šperku. Když byl tento kousek koupen před 15 až 20 lety, bylo to podle Kadakia za částku mezi 5 a 8 miliony dolarů.

Majitel bude moci tento diamant také pojmenovat. A jak by ho pojmenoval sám Kadakia, kdyby měl tu možnost? Podle něj je „The Perfeck Pink“ ideálním názvem pro tento výjimečný šperk.

Nejistota na trhu diamantů

 

Newsletter