Rychle a zběsile aneb co na severu nezkoušejte

Příště, až dostanete pokutu za rychlost, Vás může uklidnit třeba myšlenka na to, že jste ji alespoň nedostali ve Finsku. A že nevyděláváte 7 milionů dolarů ročně.

Stejně jako většina severských zemí, i Finsko stanovuje výši pokuty jen částečně podle skutečného překročení rychlosti. Většina pokut je vyměřena podle příjmu řidiče porušujícího zákon. Takže když policie nedávno zastavila podnikatele Reima Kuisla za překročení rychlosti 102 km/h v oblasti, kde je povoleno pouze 80km/h, příslušníkům stačilo pro stanovení výše pokuty vyhledat si jeho daňové přiznání za rok 2013. A výdělek 6,5 milionů eur mu „vynesl“ pokutu ve výši 54.000 euro.

Následně si prý Kuisla postěžoval na svém facebookovém profilu, kde uvedl, že zvažuje relokaci do zahraničí. Nechal se slyšet, že „ve Finsku mají bohatší lidé s vyššími příjmy velmi ztížený život.“  

V porovnání s dalšími pokutami v severských zemích, je ovšem ta Kuislova ještě jedna z těch nižších. V ostatních zemích se totiž pokuta odvíjí od výplaty anebo se váže k hodnotě automobilu. Ukázkovým příkladem systému je švýcarský řidič Ferrari s historií porušování zákona a čistým jměním více než 20.000.000 dolarů, který obdržel pokutu ve výši 290.000 dolarů. V Německu mohou pokuty dosahovat výše až 16 milionů dolarů.

Podle politiků jsou pokuty vyměřované podle bohatství efektivním způsobem, jak odradit řidiče od rychlé jízdy. Bohatší lidé si totiž z menší pokuty nic nedělají, pokutu bez problému uhradí a nadále porušují zákon. Je přitom bez diskuze, že vláda takové příjmy také velmi ocení.

V České republice jsme, oproti severským zemím, k tzv. pirátům silnic poměrně benevolentní. Překročení rychlosti se zde dělí na malé, střední, vyšší a vysoké. Za malé překročení, což znamená zvýšení rychlosti v obci do 5 km nebo mimo obec do 10 km, Vás čeká bloková pokuta do 1000,- Kč, pokuta ve správním/trestním řízení se následně může pohybovat mezi 1500,- až 2000,- Kč. Vysoké překročení rychlosti je v obci o 40 km a více nebo mimo obec o 50 km a více. V tomto případě zběsilý jezdec neobdrží blokovou pokutu, ale pokutu ve správním/ trestním řízení v hodnotě 5000,- až 10 000 tisíc a hrozí mu odebrání řidičského průkazu na 6 měsíců až jeden rok.

Pro zámožnější řidiče je tedy pokuta v hodnotě 1500,- nebo maximálně 10 000,- jen menší výdaj a nijak zvlášť je to ve většině případů nevytrestá a neodradí. Možná by se naše vláda přece jen mohla zamyslet nad aplikací severského systému, kdy by vybrané peníze mohly být použity na tolik potřebnou opravu komunikací.

Newsletter