S Black Friday vtrhly na Wall Street nové rekordy

AKTUALIZOVÁNO – Americké akciové trhy zakončily „Černý pátek“ na rekordních hodnotách. Za celý týden rostly o více než procento a posílily třetí týden v řadě. Investoři sledovali, jak se bude dařit maoobchodníkům o nejrušnější den v roce a dál se vezli na pozitivní povolební vlně. Index akcií firem s menší tržní kapitalizací Russel 2000 zaznamenal nejdelší růstovou sérii v řadě od roku 1996.

Index Dow Jones stoupl o 0,35 procenta na 19 150,43 bodu, když k zisků pomohly akcie firmy 3M. Širší index Standard & Poor‘s posílil o 0,39 procenta na 2213,35 bodu a index technologického trhu Nasdaq vzrostl o 0,34 procenta na 5398,92 bodu.

„Myslím, že jde spíše o jakési dokončení býčího sentimentu na trhu po prezidentských volbách. Rally by mohla být ještě trochu delší, ale trh bude hledat směr budoucí politiky,“ uvedl David Schiegoleit z firmy US Bank Private Client Reserve.“

Nejvíce dnes rostly akcie sektoru spotřebního zboží, jehož index posílil o 0,8 procenta, hlavně díky vzestupu akcií společnosti Coca-Cola nebo Procter & Gamble. Mírně posílil index maloobchodních prodejců a dobře si vedl i technologický sektor.

Černý pátek přichází tradičně po Dni díkůvzdání. Americké obchody v posledních letech otevírají již na Den díkůvzdání a snaží se zvýšit prodej v obchodech.

Wall Street roste od vítězství Donalda Trumpa ve volbách na nová maxima v naději, že jeho plány na snižování daní a zvyšování výdajů na infrastrukturu podpoří hospodářský růst.

Newsletter