Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

S kým obchoduje Islámský stát?

Islámský stát je v poslední době terčem nejen světových médií. V rámci dozvuků tragických událostí v Paříži a sestřelení ruského letadla v Turecku se silně spekuluje o tom, která země s tzv. ISIS obchoduje. Jako poslední se k tématu vyjádřil ředitel úřadu pro kontrolu zahraničních aktiv amerického ministerstva financí Adam Szubin. Ten otevřeně prohlásil, že Islamisté obchodují nejčastěji s Tureckem a syrským prezidentem Bašárem al-Asadem.

Co se týče obchodů, tak dle Szubina ISIS obchoduje s tím, k čemu má nejsnadnější přístup, a to je ropa. Odhady ministerstva tvrdí, že obchodní objemy s Tureckem a Sýrií dosáhly již zhruba 500 milionů dolarů, přičemž měsíčně se ropné transakce pohybují kolem 40 milionů dolarů.

„ISIS prodává značný podíl své ropy režimu Bašára Asada. I přesto, že se obě strany navenek snaží vzájemně zničit, mají mezi sebou miliony a miliony dolarů v rámci obchodních záležitostí,“ řekl pro server CNBC Szubina. Proto by měla být klíčovým cílem pro všechny země koalice, jež se zavázaly bojovat s těmito extrémisty, především infrastruktura. Díky té si ISIS totiž udržuje obchodní vztahy se sousedními zeměmi.

Ve snaze odříznout Islámský stát od přístupu k financím již dle informací amerického ministerstva financí byla rozjeta spolupráce s Irákem, v jejímž rámci se podařilo uzavřít více jak deset finančních institucí. Odhady tvrdí, že jen v Iráku a v Sýrii mají Islamisté uloženo zhruba jednu miliardu dolarů. Tyto finance mají podle Szubina původ právě v obchodování s ropou.

Mnohé finanční domy se od finančních linek s Východem distancují. Poučily se ze zkušenosti banky BNP Paribas, která se v roce 2014 angažovala v obchodech s Íránem. Za to v té době za to zaplatila téměř 9 miliard dolarů, jelikož tím porušila americké sankce, jež byly uvaleny na Súdán, Kubu a Írán.

 

Newsletter