Bitcoinu se v roce 2020 zatím daří. I přes výrazné propady od začátku roku zhodnotil téměř o 40 % a někteří fanoušci se nebrání predikcím dalšího růstu. Společně s Bitcoinem ale rostly i další kryptoměny, většinou úplně neznámé, často nesmyslné a nezřídka dokonce podvodné.
Zatímco na Nový rok bylo možné jeden bitcoin zakoupit za přibližně 7300 dolarů, v pondělí po valentýnském víkendu to bylo již 9650 dolarů. A to i přes to, že právě v pondělí ztratil 1,5 %.
Bitcoin však není sám, jen server Coinmarketcap ukazuje 5127 různých kryptoměn. Z toho 930 kryptoměn má tržní kapitalizaci vyšší než 1 milion amerických dolarů. Nad miliardou dolarů se jich drží 19. Třetí Ripple má tržní kapitalizaci 12 miliard a druhé Ethereum 29 miliard dolarů. Prvenství již od svého vzniku před více než 11 lety drží Bitcoin se současnou tržní kapitalizací 176 miliard dolarů, což je srovnatelné s ekonomikou České republiky bez Prahy. Důležité také je, že Bitcoin tvoří dvě třetiny hodnoty všech kryptoměn.
U podílu Bitcoinu na tržní kapitalizaci všech kryptoměn se zažil termín „Bitcoin dominance“ (převaha Bitcoinu se v češtině zatím neuchytila) a do roku 2017 nepřekvapivě dosahovala hodnot nad 75 %, obvykle kolem 85 %. S příchodem tisíců alternativních kryptoměn ale Bitcoin převahu ztratil a nejprve v polovině roku 2017 spadl pod 38 %, když se těsně na první místo nedostalo Ethereum a na začátku roku 2018 se dokonce dostal až pod 33 %. Dva roky od tohoto propadu se Bitcoin postupně vyšplhal na dvojnásobek a ovládá dvě třetiny celého trhu.
Od začátku roku však jeho převaha spadl o 6 procentních bodů. Se zmiňovaným růstem ceny totiž rostla také chuť po rizikovějších obchodech a peníze plynuly do alternativních kryptoměn.
Problémem může být, že už v první desítce by se dala najít řada sporných projektů, natož když se ponoříme ještě hlouběji. Ostatně, například včerejší nejvyšší zhodnocení měla kryptoměna Moss Coin, která si připsala neuvěřitelných 222 %. Čínská měna, o které prakticky nikdo neslyšel, nemá na svých stránkách k dispozici prakticky nic, podle čeho by se dalo usoudit, o jaký projekt jde. Na Twitteru je pak poslední zpráva od tvůrců dva měsíce stará a veškerá komunikace je v čínštině. Není těžké posoudit, zda jde jen o bublinu. Ostatně, jen během minulého roku tato mince ztratila 90 % hodnoty.
Kategorií samou o sobě jsou pak vyloženě podvodné projekty využívající mediálního zájmu, který s sebou nese růst ceny Bitcoinu, a lákající oběti na sliby pohádkového zhodnocení, přičemž veškeré mince vlastní a v okamžiku, kdy část z nich rozprodají, projekt i s penězi opustí. Naposledy ve velkém vznikaly a zanikaly právě u ohromného růstu Bitcoinu v roce 2017 a podobnou situaci tak lze očekávat i nyní.
Výhled pro dnešní den
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,0835 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 99,17 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0779 do 1,0890 EURUSD.*
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,84 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,73 až 24,84 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,80 až 22,96 USDCZK.*
Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.