Safír nahrazuje diamant a ženichům to nevadí

Stále více budoucích nevěst v poslední době volí netradiční zásnubní prsteny, na rozdíl od tradičních šperků s bílým diamantem. Američtí klenotníci informují, že počet párů hledajících alternativy roste.

Nejžádanější jsou například barevné diamanty, drahé kameny a barvy symbolizující jedinečnost závazku. CNN Money cituje newyorskou návrhářku Annu Sheffield, která potvrzuje, že tato nová „móda“ je hlavním hnacím motorem jejího podnikání, „lidé chtějí něco, co je pro ně specifické a jedinečné.“ V tomto případě není nový trend poháněn mladými zákazníky, ale na svědomí ho mají starší ženy. Podle Amandy Gizzi z klenotnictví Jewelers of America, jsou to právě starší ženy, které již přesně vědí, co chtějí, kdo jsou a touží po šperku, který není průměrný a nezapadne. V neposlední řadě pak chtějí něco, co jim budou všechny kamarádky závidět.

Velkou roli hraje také cena. Pány samozřejmě potěší, když prsten stojí méně. A rozdíl mezi safírem a diamantem je na ceně znatelný. Safírový zásnubní prsten vyjde zhruba na polovinu ceny srovnatelného prstenu s diamantem. Kulatý tvar 1,2karátového safíru s 0,16 karátu diamantu na 18karátovém kroužku z bílého zlata se prodává za 3.500 dolarů.

Dalším z důvodů, proč lidé upřednostňují safíry, je identifikace jeho původu. Zatímco u diamantu neexistuje způsob, jak na základě vlastností kamenu dokázat, odkud pochází, se safírem je to o něco jednodušší. Je možné určit naprosto přesně, odkud pochází díky tzv. inkluzím v kamenech.

Zásnubní prsteny bez diamantů začaly být společensky přijatelnější i díky celebritám jako je Kate Middleton a Peleope Cruz, píše server CNN Money. Některé ženy uvažují tak, že pokud je to dostatečně dobré pro budoucí královnu Anglie, mohou mít prsten bez drahokamu i ony. Momentálně tedy ve společnosti safír v mnoha barevných provedeních reprezentuje méně okázalý a více konzervativní styl. V současnosti nejoblíbenější barva je přitom „šampaň“ a černá. Silná poptávka je také po rubínech a smaragdech. Zájem je i o prsteny bez vystouplého diamantu, které jsou pohodlnější a více se hodí k aktivnímu životnímu styl.

Přece jen lze ale říci, že klasický diamant se nestal symbolem pro zásnubní prsteny pro nic za nic. Jeho velikou výhodou je trvanlivost a punc klasiky. Generální ředitel americké společnosti Tiny Jewel Box popsal, že když se přijdou budoucí manželé informovat o prstenech bez diamantu, snaží se jim vysvětlit jejich možnosti. „Safír je na druhém místě, co se týká odolnosti, hned za diamantem. Ostatní možnosti nejsou tak tvrdé.“ Zároveň také zákazníky varuje, že jejich zásnubní prsten by neměl být módním doplňkem. „Nechcete se totiž za dva roky podívat na prsten a ptát se sama sebe, proč?“

Newsletter