Šálek kávy nad účetnictvím Tesly

Dneska jsem se po nějakém čase znovu ponořil do účetnictví Tesly. Dopíjím už třetí šálek kávy a popravdě řečeno jen nevěřícně kroutím hlavou. Tesla nikdy nevynikala kvalitním účetnictvím a za poslední roky byla opakovaně terčem vyšetřování ze strany SEC. Optimista by čekal, že to povede k nápravě, účetnictví Tesly je však čí dál tím horší.

Nenapadá mně žádná jiná větší společnost, jejíž účty by byly srovnatelně nepřehledné, nekonzistentní, zavádějící a podle mého názoru i v rozporu s účetními pravidly a nechápu, jak něco takového může Tesle stále procházet. (Účetní výkazy jsou veřejně dostupné a můžete se přesvědčit sami – můj nejoblíbenější kousek je metoda rozvětvení při účtování konvertibilních dluhopisů.)

Špatné účetnictví je vždy příznakem slabosti společnosti, a dokonce bych řekl, že mezi nekvalitou účetních výkazů a špatnou finanční situací společnosti platí přímá úměra. Tesla je toho pěkným příkladem.

Můj mozek povzbuzený kofeinem si teď vede následující nezávazné a spekulativní úvahy: 

„Zpět do budoucnosti“. Jak to bylo s Elonem a Teslou?

Finanční situace Tesly je velmi tíživá. Přes deset miliard dluhu, dvě miliardy ročně záporného cash flow (jen úroky činí 600 miliónů), nutnost dalších velkých kapitálových investic a rychle se tenčící zásoba hotovosti, to je doslova smrtící kombinace. Tesla bude brzy nevyhnutelně potřebovat nový kapitál. O možnostech více si půjčit bych dost pochyboval právě s ohledem na už veliký stávající dluh. Jedinou cestou, která zbývá, je snažit se získat nový kapitál emisí akcií, tak jako už několikrát v minulosti.

Bude to však vůbec možné? Jak jsem již uvedl, Tesla byla opakovaně vyšetřována ze strany SEC kvůli svému účetnictví. Téměř vždy to management Tesly tak nějak opomněl včas zmínit investorům. (Tesla má vůbec poměrně svérázný přístup ke zveřejňování informací.) Jestliže jsou dnes účty Tesly ještě v horším stavu než dříve, je pravděpodobné, že SEC znovu a ještě intenzivněji Teslu vyšetřuje. Management o tom, jak je jeho zvykem, mlčí. Pokud však bude chtít Tesla emitovat akcie, bude muset nejdřív s pravdou ven. Otázkou je, zda potom budou vůbec investoři ochotni ještě Teslu dále financovat. Pokud ne, čeká ji velmi rychlý bankrot.

Občas se stává, že akcie společnosti rostou až téměř do okamžiku bankrotu. To může být i případ Tesly. Znehodnocené akcie potom zůstanou v rukou těch, kteří o účetnictví Tesly nikdy ani koutkem oka nezavadili. Investujte opatrně!

Porady s Elonem Muskem. O čem mluvil s českým designérem?

 

Newsletter