Samsung chce ovládnout váš dům

Jihokorejská technologická společnost Samsung má opravdu velké ambice. Nestačí, že jde o největšího prodejce chytrých telefonů, firma chce získat světový prim i v dalších oblastech. Tou poslední je vytvoření „chytrých“ domovů.

Samsung má do budoucna v plánu stát se součástí tzv. „Internetu věcí“ neboli chce vytvořit bezdrátové propojení elektronického vybavení domácností s Internetem. Dopomoci mu k tomu má akvizice amerického startupu SmartThings, který se zabývá vytvářením vzájemných online propojení mezi různými typy domácích spotřebičů.

Samsung se vrátil na světový trůn. Apple zaostal

„Pro Samsung je tato expanze zcela přirozeným prostředím, a to především z hlediska velikosti portfolia vyráběných produktů. Proto je pro nás klíčové, aby firma začala pracovat i na tom, jak všechny tyto zařízení propojit navzájem dohromady,“ řekl pro server CNBC Andy Griffith, prezident britské hlavní pobočky Samsungu.

Startup SmartThings nedávno představil nejen svůj nejnovější hub, jenž propojuje jednotlivá zařízení, ale taktéž sérii senzorů reagujících na vlhkost, pohyb, a dokonce i na zjištění, zda jsou otevřené, či zavřené dveře.

Představa je taková, že klienti si pořídí jak hub, tak i sensory, které posléze rozmístí po celém domě. Jakmile bude celý systém aktivován, uživatel bude na svůj telefon automaticky dostávat upozornění o tom, zda se někdo pohybuje po domě či zda je někde zvýšená vlhkost, jež by mohla například signalizovat prasklé vodovodní potrubí.

Oblast na vzestupu

Vytvoření „chytrých“ domácností je oblast na vzestupu. Potvrzuje to i výzkumná firma Gartner, která na základě svého šetření odhaduje,  že se využití spotřebičů v rámci Internetu věcí rozšíří z 4,9 miliard v letošnímu roce na 25 miliard do roku 2020.

„V rámci své činnosti vyrábí Samsung nepřeberné množství domácích spotřebičů. Proto je jejich vzájemné spojení logickým krokem k vytvoření „chytrého“ domova,“ míní Martin Garner, viceprezident výzkumné společnosti CCS Insight. „Samsung se tak bude chtít udržet uprostřed dění, k čemuž mu slibně pomůže nedávná akvizice firmy SmartThings,“ dodal.

Konkurenční závod

I přesto, že Samsung má nejlepší startovní pozici, na paty mu šlape silná konkurence. Mezi tu se řadí například Google, který oznámil, že připravuje projekt „Brillo“, operační systém, který má propojovat jednotlivé spotřebiče. Pozadu pak nezůstává ani Amazon. Ten během minulého roku otevřel hub Echo, který se rovněž zaměřuje na centralizaci ovládání jednotlivých spotřebičů.

SmartThings však prohlašuje, že má oproti ostatním výhodu. Narozdíl od konkurence totiž pracuje s otevřenou platformou, kam mohou jednotliví výrobci přispívat vlastními aplikacemi. Každá z nich pak funguje jako individuální funkce, kterou lze volně stáhnout.

Dle informací samotné společnosti již takových aplikací existuje více jak 50 tisíc.

Bezpečnost?

Samsung v možnosti podílet se na vytváření „chytrých“ domovů spatřuje příležitost, jak se ještě blíže dostat k zákazníkům a získat tak potřebné informace k vytváření nových produktů.

„Internet věcí v podstatě funguje jako oči a uši, které sbírají informace o chování klientů v reálu,“ řekla pro CNBC Bettina Tratz-Ryanová, která má v rámci společnosti Gartner na starosti právě tuto oblast. „Přímý přístup ke klientům tak bude dobrou základnou pro další produkty,“ dodala.

Vzhledem k citlivosti získávaných informací vzniká otázka ohledně bezpečnosti. Panuje totiž názor, že Internet věcí je snadno napadnutelná záležitost. Griffith ohledně toho však uživatele uklidňuje. Zabezpečení vlastních služeb přirovnává k tomu, jaké používají největší banky světa, ať už z hlediska vlastního dohledu či dohledu třetí strany.

Samsung sází na superhrdinu

Newsletter