Samsung hromadí hotovost a vymýšlí, jak předběhnout Čínu

S novým způsobem, jak konkurovat Applu a Amazonu, přišla jihokorejská společnost Samsung Electronics. Ve středu totiž představila svoji novinku Samsung Galaxy Tab Nook, 7palcový tablet, který používá software pro elektronické čtečky Barnes & Noble. Uvedení průměrné elektronické čtečky ovšem společnosti pravděpodobně nijak zvlášť nepomůže v prostředí stále sílící konkurence na největším světovém trhu v Číně a nejrychleji rostoucím trhu v Indii.

Samsung vs. Made in China. Ztratí světová jednička důvěru analytiků?

Od začátku roku akcie Samsungu ztratily deset procent své hodnoty, zatímco akcie konkurentů naopak zaznamenala růst. Cena akcií Applu vyskočila o 27 procent a Lenovo o 26 procent. Samsung přišel o svoji pozici jedničky na trhu smartphonů v Číně díky Xiaomi a čelí velkým problémům i v Indii kvůli místnímu rivalovi Micromax. Mezi Xiaomi, Huawei, Lenovo a dalšími čínskými značkami nabízejícími levné androidy může být tím poraženým právě Samsung. Čínská vláda podporuje své tři státní podniky ve snížení nákladů. China Mobile, společnost vedoucí na trhu, minulý týden oznámila plánovanou redukci celkové výše výdajů o 2 miliardy dolarů, respektive o 38 %, což je zhruba částka, jíž dotuje dražší verze smartphonů.

To je velká motivace pro čínské spotřebitele, aby od Samsungu přešli na Xiaomi, Huawei, nebo jinou z levnějších místních značek. Vzhledem k tomu, že čínské telefony využívají operační systém Android, je Samsung více ohrožen než Apple, který se může spolehnout na iOS a tím se odlišit.

Hra o trůny výrobců smartphonů – kdo uteče, vyhraje?

Tyto obavy by tak mohly přimět vedení společnosti Samsung k provedení určitých změn. Pro začátek například pozměnit nakládání s hotovostí. Samsung čelí tlaku od investorů i politiků, kteří apelují na společnost, aby se podělila o část svého zisku, který na konci června dosáhl 60 miliard dolarů v hotovosti a krátkodobých investicích. Korejská vláda se snaží přimět Samsung a další společnosti, aby přestaly hromadit peníze. Přišla tedy s plánem, díky kterému budou muset společnosti platit desetiprocentní daň z nadměrných peněžních zásob.

Samsung se doposud se svou hotovostí nebyl ochoten rozloučit z části proto, že chce tyto peníze použít na „souboj“ s Xiaomi. Při oznamování svých nejnovějších měsíčních výsledků, společnost zklamala některé investory odmítnutím zvýšení dividend. Analytici KDB Daewoo Securities ve své zprávě uvedli, že společnost hovořila o své potřebě investovat. „Podle našeho názoru to naznačuje, že společnost hledá komponenty pro řízení budoucího růstu. Věříme, že společnost se přeorientuje na součástky, jako jsou čipy a displeje.“

Newsletter