Sanders není loajální, Obamu a Clintona kritizovat nesmí

Útokem na svého soupeře Bernieho Sanderse se Hillary Clintonová pokusila zvýšit své šance na vítězství v sobotním nominačním hlasování Demokratické strany v americkém státě Nevada. Sanders podle ní není vůči straně dostatečně loajální, protože neváhá kritizovat dva poslední demokratické prezidenty USA – Baracka Obamu a manžela Clintonové Billa.

Před sobotním hlasováním dávají průzkumy mírně větší šance Clintonové, která má naději na zisk poloviny odevzdaných hlasů, zatímco Sanders zhruba 47 procent. Clintonová se podle analytiků hodlá vítězstvím v Nevadě „odrazit“ k výraznějšímu úspěchu v Jižní Karolíně, kde se primárky uskuteční o týden později. Podle průzkumů má v tomto státě před Sandersem pětadvacetiprocentní náskok.

„Nevím, kde se to všechno bere,“ zamyslela se Clintonová v rozhovoru pro televizi NBC nad údajným nedostatkem Sandersovy loajality k demokratům. „Možná senátor Sanders nebyl skutečným demokratem, dokud se nerozhodl kandidovat na prezidenta,“ usoudila.

Sanders ve čtvrtek označil některé kroky Billa Clintona v prezidentské funkci za „nešťastné“ a překvapeným novinářům řekl, že senátor přece může kritizovat prezidenta ze své vlastní strany. Později svou kritiku zmírnil a řekl, že na Clintona útočit nehodlá.

Clintonová i Sanders se ve své nynější kampani zaměřují na menšiny, zejména na černošské a hispánské voliče. Oba se zavazují k reformě přistěhovaleckých zákonů, kterou Clintonová dokonce slíbila provést během první stovky dnů v úřadě hlavy státu. Bývalá první dáma často argumentuje, že Sandersova kampaň míří jen na liberální bělochy a míjí Američany afrického původu, kteří tvoří významnou část voličů Demokratické strany.

Newsletter