Znalost programovacího jazyka není pro pochopení umělé inteligence (AI) nutná. Myslí si to Sara Polak, popularizátorka AI v Česku. Fungování toku dat se dá nakreslit na tabuli, k jeho porozumění stačí jednoduchá logika.
AI se už stala nedílnou součástí našich životů. Bylo by proto záhodno, abychom se s ní lépe seznámili. Dobře si to uvědomují ve Finsku, kde tamější Helsinská univerzita vytvořila online kurz Elements of AI. V něm se lze online vzdělávat, co to je AI a k čemu slouží. Bohužel, v Česku se vzdělávací systém s osvětou v této oblasti zatím moc nesžil. Zájemci se tak musejí s touto technologií seznámit jinak.
Sara Polak se v podcastu s Annou Liprtovou věnuje i jiným fenoménům než AI. Dočkáme se například kolonizace Marsu? Případně, jakou roli hrají v naší kultuře memy? Poslechněte si podcast.
Co v rozhovoru mimo jiné zaznělo?
3:30 – AI je náš každodenní pomocník. E-shopy nám na základě minulých nákupů nabízejí zboží, které by se nám mohlo líbit. Navigace nám pomáhají najít nejrychlejší cestu a podobně.
5:50 – Mnoho mýtů týkajících se AI vychází z našeho nepochopení jejího fungování. Algoritmy fungují na vylučovací metodě, není to tak, že by si dělaly, co chtějí. Pokud na jejich základě dojde k diskriminaci, viníkem můžou být například chybná vstupní data.
11:30 – Nezakazujme dětem gaming. Díky tomuto odvětví vznikly vysoce výkonné grafické karty, na kterých dnes funguje mnoho AI systémů. Kdyby nebylo herních „pařmenů“, tato technologie by dnes nebyla k dispozici.
50:50 – Způsob regulace AI podle Evropské unie je v některých ohledech zcela mimo. Jak se dá předem vyhodnotit, jestli je AI riziková? To přece závisí na konkrétním kontextu.
Tato epizoda je součástí série podcastů k Startup World Cup and Summit. Finále této soutěže proběhlo 6. října 2021. Vítězem se stal český startup Tatum Blockchain Services, který se soustředí na rozvoj aplikací na technologii blockchain.