Satan v trhu

Lidé jsou odjakživa fascinováni čísly. Hledají v nich určitou symboliku, význam a tajemno. Již starověký řecký filozof Pythagoras prohlásil, že čísla mají své vibrace. Vyučoval o tom, že celý vesmír je matematicky přesný. Není proto divu, že se mnoho z nich stalo symbolem různých řádů nebo samy o sobě nesou určitý význam. Číslo 8 je např. spjato s nekonečnem. Jednička pak s vlastním egem nebo anděli. Jedním z nejznámějších čísel je však číslo 666, které je označováno jako Ďáblovo číslo.

Pokud byste se na ulici náhodně zeptali kolemjdoucích na významy čísel, pravděpodobně si vzpomenou právě na tři šestky. Dokonce možná jako na jediné ze všech.

Je až s podivem, kolik je kolem nás existujících věcí spjatých právě s Ďáblovým číslem. Velmi zajímavé je, že jsou to často globální značky a symboly, které zná celý svět. Namátkou tři, o kterých jsem před začátek psaní tohoto článku nevěděl, a které mě zaujaly…

WWW (World Wide Web)

V hebrejské abecedě je číselná hodnota písmena W právě číslo šest. WWW se tak dá přepsat jako 666.

Podobnost se znakem Google Chrome… 

Znak energy drinku Monster

Opět se vracím k hebrejské abecedě. Písmeno M tvořící znak energy drinku Monster, je spojením tří hebrejských písmen spojených právě s číslem šest.

666 a finanční trhy

Vraťme se ale zpátky k tradingu, investování a finančním trhům. Finanční trhy jsou defacto kombinace čísel a lidské psychiky. Teď se možná ptáte, co to má společného s číslem 666? Abych vám mohl tuto otázku zodpovědět, vrátím se v krátkosti k podstatě fungování trhů, respektive supportů a resistencí. Zjednodušeně řečeno, supporty a resistence jsou cenové úrovně, kde má pohyb ceny akcie, měnového páru, případně jiného podkladového aktiva tendenci zastavovat, případně se obracet. Toto zastavení je způsobeno tím, že danou cenovou úroveň „sleduje“ velké množství peněz a je zde tak umístěn větší objem finančních prostředků pro realizaci obchodních příkazů. Je např. všeobecně známo, že velké finanční instituce jako banky nebo hedge fondy sledují klouzavý průměr 200. Tyto společnosti disponují velkým objem peněz, se kterými na trhu operují. Sami o sobě tak vytváří důležitost právě tohoto tržního indikátoru. První reakce na klouzavý průměr 200 bývá poměrně výrazná a mnoho traderů a investorů ho má v grafu zakresleno, aby si udělali celkovou představu o stavu trhu.

Teď již možná už tušíte, kam celým článkem mířím… Je velmi zajímavé sledovat, jak trh reaguje na klouzavý průměr Ďáblova čísla 666. Reakce jsou, až velmi zajímavé. Dokonce bych řekl, že i lepší než na již zmíněnou dvoustovku, kterou sledují velcí hráči finančních trhů. A jak jsem psal výše, nejde o množství lidí, kteří danou úroveň sledují a obchodují, ale množství kapitálu. I obrovské množství retailových objednávek nebude mít takovou sílu. V případě dvoustovky jsou to banky a fondy, kdo hraje tu významnou roli. Otázkou je, kdo umisťuje velké objednávky v blízkosti tří šestek? 

Doufám, že jsem vám nasadil trochu brouka do hlavy. Projděte grafy a sami si udělejte názor. Dneska je 6. 6. tak pozor na to, co se stane v šest hodin. 

Autorem textu je Michal Stibor, profesionální obchodník a investor, šéfredaktor portálu Forex-Zone.cz

 

Newsletter