Saúdové se obracejí k Rusku. Padající ropa je ale tabu

AKTUALIZOVÁNO: Velmoc středního východu a ropná velmoc světa Saúdská Arábie by si přála lepší vztahy s Ruskem, zejména co se obchodu a investic týká. Ropa, jejíž ceny dnes dramaticky klesají na 11leté dno? Tak o té se raději opravdu nebavme…

Ceny ropy dnes zamířily na 11leté dno, Severomořská ropa Brent padla pod 35 dolarů za barel, americká lehká ropa WTI pak dokonce pod 34 dolarů za barel se ztrátami 5 a více procent. Prvním faktorem je vývoj amerických zásob komodity, druhým konflikt, který se rozhořel mezi Saúdskou Arábií a Íránem (a dalšími arabskými zeměmi vůči Íránu) po popravě šíítského duchovního.

Zásoby benzinu v USA minulý týden klesly o 10,6 milionu barelů, což byl jejich nejhlubší pokles od roku 1993. Cena benzinu na burze v reakci na to klesla na nové minimum od roku 2009. Výrazně se ale zvýšily i zásoby nafty a topného oleje, což dokládá, že na americkém trhu jsou stále vysoké přebytky. Zásoby ropy naopak o 5,1 milionu barelů klesly, i když analytici v anketě agentury Reuters čekali mírný nárůst.

Saúdská Arábie přerušila diplomatické styky a zmrazila obchodní vztahy s Íránem v reakci na ostrou íránskou kritiku hromadné popravy, při které byl minulý týden v sobotu usmrcen i vlivný šíitský duchovní. „Zásoby narůstají a kvůli napětí mezi Saúdskou Arábii a Íránem je jakákoli dohoda na omezení produkce nepravděpodobná,“ řekl Reuters analytik Michael Hewson ze společnosti CMC Markets.

Saúdská Arábie se teď slovy obrací k Rusku. „S ohledem na naše vztahy s Ruskem není rozsah obchodu v souladu s velikostí našich ekonomik. Obě země jsme členy skupiny G20, avšak vzájemného obchodu máme velmi málo. To samé platí pro investice a to bychom chtěli změnit,“ poznamenal ministr zahraničí země Adel al-Jubeir. „Rusko je velmoc. Žije v ní 20 milionů muslimů. Může sehrát velmi pozitivní roli, a proto bychom chtěli naše vztahy zlepšit, ne na úkor vztahů s jinou zemi, prostě proto, že chceme mít lepší vztahy s Ruskem.“

Stop na čínských burzách: Tvrdé přistání, Saúdská Arábie, dolar

Dodal, že přístup Saúdské Arábie k investování v Rusku by byl pragmatický. „Pokud najdeme investice, které jsou ziskové, pak budeme investovat. Pokud najdeme investice, které budou dobré pro saúdský lid a Saúdskou Arábii, budeme investovat. To dělá jakýkoliv seriózní investor. Země už začala proces „přiblížení se v oblasti podpory obchodu, vědecké spolupráce, podpory investic a bude tak dělat i nadále,“ poznamenal al-Jubeir.

Saúdskoarabský princ zrušil plány na investice v Íránu

Komentář Al-Jubeira přichází uprostřed rostoucího napětí mezi Saúdskou Arábií a sousedním Íránem kvůli popravě prominentního šíitského klerika. Po útoku na saúdskoarabské velvyslanectví v Teheránu byly přerušeny diplomatické vazby a začala válka slov. Rusko v tomto konfliktu nabídlo roli prostředníka. Saúdský ministr zahraničí al-Jubeir však řekl, že jeho země pomoc nepotřebuje.

Hlavně nezmiňovat ropu

I přes zdánlivé „oteplení“ vztahů mezi Saúdskou Arábií a Ruskem zůstává ropa trnem v oku. Obě země jsou významnými světovými vývozci a oba se potýkají se strmým poklesem ceny této komodity. Z úrovně 114 dolarů za barel se cena propadla na dnešních méně než 35 dolarů za barel.

 

Co tyto země rozděluje, je reakce na pokles ceny, který způsobil převis poptávky. Saúdská Arábie a OPEC, odmítá snížit produkci ropy a chce „vyhnat“ konkurenty (zejména producenty břidlicové ropy v USA a Kanadě).

Ropná válka?

Někteří analytici předpovídali mezi Saúdskou Arábií a Íránem ropnou válku. Kvůli stupňujícímu se napětí mezi jednotlivými zeměmi očekávají zásadní narušení trhu. Tato „válka“ však možná nikdy nepřijde, ačkoli Saúdská Arábie po zmiňovaném přerušení diplomatických vztahů v pondělí oznámila, že s Íránem přeruší i veškeré obchodní vazby. V reakci na to vyskočila v pondělí ropa Brent o více než 4 procenta. Tržní pozorovatelé však předpovídají, že rok 2016 bude rokem výrazně vyšší globální nabídky (a tedy nižší ceny). Skončí totiž mezinárodní sankce vůči Íránu a země tak na trh „přinese“ další ropu. Avšak iránským primárním zájmem budou jeho vlastní ekonomické priority, poznamenal Hani Sabra, Eurasia Group. „Jejich touha prodávat ropu nebude řízena touhou snížit ceny a ne touhou ublížit Saúdům. Bude je řídit touha vydělat peníze.“

Newsletter