Saúdská Arábie rozehrává vysokou hru o světový trh s ropou

Americká lehká ropa WTI propadla na nová minima od října roku 2011 po kroku Saúdské Arábie, který opravdu neznamená pohodu v OPEC, ani jakoukoli snahu o stabilizaci tržních cen ropy, která se od ropného kartelu očekávala. Po rozhodnutí nejprve sice snížit dodávky komodity na trh, ale souběžně zvýšit svou těžbu, ropná mocnost v říjnu nejprve nabídla výrazně nižší cenu pro listopadové dodávky asijským zákazníkům a nyní podobně (jen na prosinec) zasáhla ve prospěch amerických zákazníků. Pod tlak tak dostala právě cenu americké ropy WTI.

Výsledkem zásahu Saúdské Arábie je pokles cen ropy WTI o další tři procenta k 76 dolarům za barel, mesíční a dvouměsíční kontrakt nad 76 USD za barel. Dále klesá také severomořská ropa Brent pod 83 dolarů za barel.

Pád komodit pokračuje. Uvidíme zlato letos pod 1000 dolarů?

Boj v OPEC i s USA

Saúdská Arábie svými kroky cílí jednak na hájení (a navyšování) tržního podílu mezi jednotlivými členy OPEC, jednak přímo zaútočila na Spojené státy, jejichž rozvoj těžby představuje pro Saudy i dodávky OPEC celkově největší globální hrozbu. „Je to ostrá hra mezi OPEC a Spojenými státy o tržní podíl. Navyšování zásob v USA nebude stačit k tomu, aby byl OPEC donucen snížit své dodávky na trh. Ne, dokud cena ropy neklesne pod 75 dolarů za barel,“ odhadl pro Bloomberg komoditní stratég Hyudai Futures v Soulu Will Yun.

Saúdové snížili z pozice největšího dodavatele ropy z OPEC ceny za dodávky do amerického Zálivu o 45 centů na barel na minima v letošním roce, nadto rozšířili dle ropné firmy Saudi Aramco diskont u stupně medium a heavy. Na schůzce OPEC 27. listopadu má ropný kartel rozhodnout, zda sníží těžební kvótu, která od ledna roku 2012 představuje 30 milionů barelů ropy denně. „Propad cen ropy OPEC poškodí, ale ten hájí svůj tržní podíl, k poklesu dodávek se neuchýlí,“ předpovídá Yun.

Globální nadbytek ropy na straně nabídky při stagnaci poptávky strhly ceny ropy letos již o řádově 30 procent. Posilující americký dolar k tomu zdražuje ropu pro neamerické odběratele. I to je důvodem k zásahu Saúdské Arábie na trhu Spojených států.

FT: USA se brzy stanou lídrem dodávek ropy i plynu

Spojené státy vrší zásoby

Zásoby ropy ve Spojených státech dle odhadů analytiků pro Bloomberg na konci října dále narostly na 381,6 milionu barelů. Je to pátý týdenní nárůst v řadě. Produkce ropy v USA v předchozím týdnu narostla na 8,97 milionu barelů ropy denně, což je maximum od roku 1983, vyplývá z dat EIA.

Objem futures kontraktů s ropou je na zhruba dvojnásobku 100denního průměru. Brent s dodáním v prosinci obchoduje u 83 dolarů za barel. Evropský benchmark obchoduje vůči WTI s prémií více než 6 dolarů.

Stratégové: Ceny ropy čeká další pád

Newsletter