Dolar mírně sílí proti euru i v dolarovém indexu. Eurodolar se i po včerejším posunu obchoduje na úrovni 1,1800 EURUSD. Komentář viceguvernéra ČNB Nidetzkého o relativně rychlém zvyšování sazeb pomohl ke zpevnění koruny pod 25,70 za euro.

Saxo Bank: Jak se bude vyvíjet investiční prostředí ve 2Q?

Saxo Bank přináší příležitosti pro investory v situaci, kdy se rozdíl mezi vnímáním a realitou cen aktiv a likvidity zvětšuje. Hlavní témata 2Q 2017, která budou mít dopad pro investory, jsou následující:

  • Francie by se mohla stát zemí, které se nedá vládnout
  • Evropské akcie překonají ty americké a japonské
  • Více volatilní měnový trh
  • Relativní stabilita na trhu dluhopisů
  • Ostrý test reality pro ropu a bonus pro zlato

Evropská aktiva, s výjimkou německých pevných výnosů, vstupují do druhého čtvrtletí roku 2017 s malým či velkým zlevněním na základě nervozity plynoucí z francouzských a německých voleb, ale i očekávání týkajících se konečného výsledku brexitu. S naším základním scénářem, že evropská ekonomika předstihne tu americkou v průběhu následujících čtyř let, vidíme velký rozdíl mezi vnímáním a realitou, pokud jde o evropská aktiva představující významné nákupní příležitosti pro investory ve druhém čtvrtletí roku 2017.

Ve svém komentáři k výhledu na druhé čtvrtletí uvádí Steen Jakobsen, hlavní ekonom a Chief Information Officer, Saxo Bank: „Při vstupu do druhého čtvrtletí roku 2017 je stále více jasné, že evropská nestabilita může být zveličena tím, jak se kontinent chystá předstihnout USA příliš závisející na „Trump trade“. Na co neevropané často zapomínají, je masivní objem politického kapitálu investovaného v Evropě a do eura. Vzhledem k malé až nulové šanci, že Francie bez ohledu na vítězství či prohru Marine Le Penové opustí euro, očekáváme po volbách ve 3Q 2017 významný posun v hodnotě eura.“

Francie by se mohla stát zemí, které se nedá vládnout

Francouzské prezidentské volby budou pravděpodobně jednou z nejpozorněji sledovaných událostí druhého čtvrtletí roku 2017. Saxo Bank nicméně apeluje na obchodníky a investory, aby sledovali také volby do Národního shromáždění v červnu tohoto roku. Poskytnou totiž přesnější pohled na budoucí směřování Francie.

Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroanalýz Saxo Bank, v této souvislosti uvádí, „že existují v podstatě dva možné výsledky francouzských voleb. Buď bude Marine Le Penová zvolena prezidentkou, ale přijde o skutečné pravomoci, nevyhraje-li volby do Národního shromáždění, nebo bude prezidentem zvolen Emmanuel Macron, který může mít problémy jednat s příliš různorodou většinou. Poprvé od roku 1958 by mohli poslanci parlamentu zažít „velký návrat“, který ale vzhledem ke zkušenostem třetí a čtvrté republiky není pozitivním signálem. Nakonec by se Francie mohla stát zemí, které se nedá vládnout.”

Evropské akcie překonají ty americké a japonské

Reflační obchody započaté již před vítezstvím Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách v prvním čtvrtletí zrychlily s tím, jak se globální ekonomická data zlepšovala a nad očekávání překvapila. Saxo Bank zdůrazňuje, že reflační obchody by mohly ve druhém čtvrtletí skončit se zdravou korekcí u globálních akcií.

Peter Garnry, hlavní akciový stratég Saxo Bank, uvádí: „Zatímco se investoři zaměřují na evropskou politickou scénu s důrazem na nadcházející volby ve Francii a Německu, uchází jim skutečnost, že růst evropského HDP zamířil téměř ke 3 % ročně dle odhadu indikátoru EuroCOIN z Bank of Italy. Hnací síly zlepšují finanční podmínky a zvyšují tlak na ceny a obchodní sebedůvěru. Tento vylepšený obraz ekonomiky a výhled na 2Q 2017 je v rozporu se sníženým oceněním amerických akcií a jedním z hlavních důvodů doporučení „overweight“ pro Evropu a „underweight“ pro USA. Pokud francouzské volby vyhraje Emmanuel Macron, domníváme se, že francouzské akcie ve druhém čtvrtletí předstihnou ostatní evropské akciové trhy.”

Více volatilní měnový trh

Ve druhém čtvrtletí roku 2017 by se mohla nejistota na politické scéně Evropské unie snížit a také získáme představu, zda je Donald Trump schopen shromáždit většinu ve Sněmovně a Senátu, aby prošly očekávané změny politiky s cílem posílit americký dolar. V každém případě máme dojem, že mimořádné zklidnění nejistoty v prvním čtvrtletí (globální úroveň lhostejnosti dosáhla v prvním čtvrtletí extrémních hodnot) ustoupí před vyšší volatilitou na měnovém trhu.

John Hardy, vedoucí oddělení forexu Saxo Bank, uvádí: „Rizika pro americký dolar ve druhém čtvrtletí jsou obousměrná, hlavně v závislosti na Donaldu Trumpovi, ačkoliv optimistický potenciál se vzhledem k rostoucímu skepticismu trhu zvýšil. Očekáváme, že euro bude nadále podporováno daty přicházejícími z celé Evropy a že se ECB zbaví obav z rizik poklesu. Důležitým varováním, které platí i pro období po druhém čtvrtletí, je otázka, jak si nejslabší země v čele s Itálií poradí se snižováním odkupů aktiv ze strany ECB.“

„Zlevněná libra je možná oprávněná vzhledem ke stále velkému dvojímu deficitu a přetrvávající nejistotě ohledně Brexitu, ale protože by proces Brexitu mohl trvat celou řadu let, trh by se postupně mohl zbavit diskontu nejistoty. Dále také stažení likvidity v Číně by mohlo mít dopad na výhled pro měny rozvíjejících se trhů ve druhém čtvrtletí i v následujícím období a mohlo by také ztlumit nadšení pro reflační obchody,” dodává John Hardy.

Relativní stabilita na trhu dluhopisů

Vzhledem k tomu, že velká část politického rizika zmizí po francouzských volbách, očekáváme velkou úlevu rizikovějších aktiv, ale také eliminaci prémie bezpečného přístavu na klíčových německých, holandských a dánských trzích s dluhopisy, což zvýší celkové úrovně klíčových výnosů. V září mohou německé volby restartovat další kolo umírněného konzervativního „risk-off“ přístupu , ale v souvislosti s francouzskými volbami nevnímáme stejné obavy trhu.

Simon Fasdal, ředitel obchodování s pevně úročenými aktivy Saxo Bank, uvádí: „Toto by mohlo být čtvrtletí, kdy dojde za stoupání inflace a výnosů k relativní stabilitě na globálních trzích s dluhopisy, nicméně pokles v ceně ropy a geopolitická rizika by mohla být skálou, o kterou se stabilně plující loď roztříští.”

Ostrý test reality pro ropu a bonus pro zlato

Spekulanti na trhu s komoditami vstoupili do prvního čtvrtletí na vlně nadšení popoháněném očekávaným růstem zisků a inflace. Nyní však dochází k prudkému návratu do reality, když to vypadá na prémii pro zlato a negativní vývoj pro ropu.

„U ropy se stal během prvního čtvrtletí stále patrnějším nedostatek rychlosti růstu cen, který by ospravedlnil optimistický nárůst ve spekulativních sázkách. Domníváme se, že to nejlepší, v co může trh doufat ve druhém čtvrtletí, je stabilizace ropy Brent okolo 50 USD/barel. Není však možné vyloučit ani dočasný pokles na 45 USD /barel. Snižujeme naši předpověď ke konci roku na 58 USD/barel s vírou, že cenu pozitivně ovlivní nárůst poptávky a omezení dodávek,“ uvedl Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank.

„U zlata si investoři zachovali vlažný postoj s rychlým oživením spekulativních dlouhých pozic před zasedáním FOMC. Zlato však potřebuje rostoucí býčí dolar a očekávání výnosů z dluhopisů více než kdy dříve. Ponecháváme naši předpověď pro konec roku u zlata na 1 325 USD/unci a na základě zotavení u průmyslových kovů očekáváme, že stříbro dosáhne hodnoty 19 USD/unci,“ dodal Hansen.

Newsletter