Minulý týden se zlato potýkalo s téměř protikladnou možností výsledku – mezi realizací zisku a posunem nad klíčovou rezistenci, a to v závislosti na tom, jakým směrem se vyvine patová situace v Severní Koreji. Od té doby se díky úsilí na obou stranách povedlo alespoň prozatím napětí zmírnit. Vedení Severní Koreji v podstatě přes noc upustilo od své konfrontační rétoriky vůči USA a vzdalo se plánu zaútočit na Guam.
Zlato podobně jako další bezpečné přístavy následkem toho utrpělo a měnový pár USD/JPY dále stoupá poté, co se minulý týden nepovedlo prolomit klíčovou oporu těsně pod hodnotou 109.
Kromě toho trh s obligacemi i americký dolar reagovaly na jestřábí vystoupení Dudleyho z newyorského Fedu, který v pondělí v rozhovoru uvedl, že není nerozumné v září očekávat oznámení o snížení bilance. Také prohlásil, že období následujících čtyř až šesti měsíců bude stěžejní k tomu, aby se ukázalo, zda je měkkost indexu spotřebitelských cen v poslední době dána jednorázovými faktory.
Tyto události opět přivedly fondy ke snížení býčích sázek, což během třítýdenního období trvajícího do 8. srpna přivedlo 11 milionů uncí zlata nad hodnotu 1,254 dolarů za unci. Přestože současná čistá dlouhá pozice ve výši 13,9 milionu uncí je jen polovinou maxima za uplynulých 12 měsíců, rychlost nakupování opět představuje výzvu.
Severní Korea bude i nadále konat kroky, které povedou ke znepokojivým novinovým titulkům, ale prozatím se trh se zlatem zase pevně soustředí n to, aby se pokusil najít oporu. Hodně bude záležet na tom, zda investoři budou vnímat nynější nejistotu jako potvrzení přetrvávající poptávky a diverzifikace bezpečných přístavů.
Po dvou zmařených býčích postupech během posledních čtyř měsíců budou krátkodobí obchodníci sledovat downside jako cestu nejmenšího odporu. Ale zlato (spot gold) v úterý našlo oporu na hodnotě 1,272 dolaru za unci poté, co se navrátilo o polovinu nedávného zvýšení, k němuž došlo po rozohněném varování pro Severní Koreu z úst amerického prezidenta Trumpa.