#SaxoStrats: Dolar musí zvýšit otáčky

Po nepříjemném vánočním zaváhání je čas, aby se oživení dolaru konečně rozběhlo. Dolaroví býci by mohli znovu zaburácet, pokud se však neobjeví špatná data…

Slibný rozjezd úrokových sazeb se po jejich posledním zvýšení v návaznosti na jednání FOMC 14. prosince výrazně zpomalil. Zpětně se tedy může zdát, že trhy s dluhopisy viděly v jednání model „prodejme šeptandu, kupujme skutečnost“, což vedlo ke značné konsolidaci, která korespondovala s odmlkou v oživení dolaru.

S novým rokem se na trh vrátila i likvidita, zmizel postoj „konec čtvrtletí, konec roku a žádná změna“, takže pro dolarové býky možná nastal čas opět zabrat, tedy pokud americké údaje o ekonomice z tohoto týdne neskrývají nějaké nástrahy. Pro kurz EURUSD platí taktická rezistence na 1,0500 i přes prudký nárůst z minulého týdne přes 1,0600, a kurz USDJPY se ani nepropadl a zdá se, že je připraven na další růst poté, co včera prudce povyskočil nad úroveň 107,00.

Fed se bojí přehřátí ekonomiky. Proč? Kvůli fiskálu, resp. Trumpovi

Pokud se vrátíme do režimu vyšších úrokových sazeb a vyšších cen kapitálu, můžeme se dočkat obnovení silného dolaru s novými maximy dolarového indexu podpořenými hlavně kurzy USDJPY a EURUSD, které budou poměrně odolné vůči dalším silným malým měnám a měnám rozvíjejících se trhů. Samozřejmě to vše za předpokladu, že komodity budou i nadále podporovat „reflaci“.

Podivné stlačení kurzu EURUSD během vánočních prázdnin bylo zřejmě způsobeno slabou likviditou v kombinaci s dorovnáváním na konci měsíce/čtvrtletí/roku (bylo by lepší, kdyby k němu v tomto období nedošlo). Každopádně trhy mají nakročeno k pozitivnímu začátku roku, měli bychom se tedy vrátit zpět k zóně rezistence na 1,0500 pro kurz EURUSD a dávat pozor na nová minima v rámci cyklu, pokud koncem tohoto týdne dostaneme silné údaje o americké ekonomice.

Nezapomínejme, že údaje o CPI z Německa a zbytku eurozóny, které se v těchto dnech očekávají, by mohly zhoršit riziko poklesu nebo poskytnout krátkodobé rozptýlení v podobě překvapivého růstu (pokud se to nepřežene). Pokud dokážeme uzavřít pod minimem pro cyklus, v centru pozornosti se rychle objeví parita.

Vybrané měny zemí G-10 – souhrn

USD – dolar by měl být na špici, alespoň za předpokladu, že reflace /ať žije Trumponomika (neboli Reaganomika verze 2.0) oživí na začátku roku obchod – hlavní pozornost je vůči euru a jenu.

EUR – nejsme si jistí, co se to vlastně minulý týden stalo s kurzem EURUSD, ale pokud se výnosy opět zotaví a optimismus vydrží, mělo by euro plošně oslabovat vzhledem k pokračujícímu programu kvantitativního uvolňování ECB.

JPY – v průběhu tohoto cyklu silného dolaru a rostoucích výnosů z dluhopisů vykazoval jen nejvyšší poměr beta k výnosům. Nový nárůst v návaznosti na americká data z tohoto týdne by mohl pro kurz USDJPY udělat divy a měnový pár by mohl brzy zaútočit na úroveň 120,00+.

GBP – graf kurzu EURGBP vypadá, že se chystá na nový pokles v technických oblastech (i když je zde i prostor na další stlačení na vyšší počáteční bod), ale možná, že libru omezují obavy z brexitu. Pokud trhům vydrží obecně optimistická nálada, předpokládám určité sympatie kurzu EURUSD s EURGBP.

CHF – kurz EURCHF se snaží dostat z minima. V posledních týdnech bychom byli předpokládali slabší frank v návaznosti na zvýšení úrokových sazeb v posledních týdnech, ale dva faktory CHF podporují: pokračující tisk peněz ve velkém ze strany ECB a obavy z možné nadcházející politické nestability EU v letošním roce.

AUD – kurz AUDUSD je v rozmezí nerozhodný poté, co včera a přes noc ustoupil od lokálního minima, zatímco kurz AUDJPY je po velké konsolidaci na vzestupu – pravděpodobně jde o korelaci s výnosy vládních dluhopisů.

CAD – kurz USDCAD nalezl podporu těsně pod 1,3400 po důstojném ústupu z horní části rozmezí. CAD se nám líbí víc než ostatní komoditní dolary, ale počkejme si, zda USDCAD dokáže vytvořit nové maximum, pokud bude USD dostatečně pevný.

NZD – Nové včerejší lokální minimum pro AUDNZD bylo zatím mírně odmítnuto, zatímco kurz NZDUSD se tlačí zpět k klíčové zóně 0,6950/0,7000. Preferujeme pokles NZD, avšak v současném prostředí chybí krátkodobá energie a jiskra.

SEK – blíží se švédská koruna svému maximálnímu potenciálu po prosincových zjištěních (vláda vystoupila proti výstřelkům Riksbank a riziku finanční nestability)? Úroveň 9,50 a níže by mohla zajistit pevný bod pro prodej, protože významnější posun by měl pro měnový pár vážné dopady a naznačoval by sekulární strop.

NOK – úroveň rezistence 9,10+ se zatím pro kurz EURNOK ukazuje jako tvrdý oříšek. Pokud bude trvat příklon k riziku a podpora ropných trhů, mohl by tento pár v tuto chvíli zůstat v rozmezí.

Newsletter