Sazby hypoték na novém dně. Konkurence i ČNB, říká Kovanda

Průměrná úroková sazba hypoték v srpnu dále klesla na 2,65 procenta, a dostala se tak opět na nejnižší hodnotu za dobu sledování ukazatele. Předchozí minimum bylo v červenci, kdy průměrná sazba činila 2,72 procenta, vyplývá z údajů FINCENTRUM HYPOINDEX. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace.

Zájem o hypotéky je ve srovnání s červencem letošního roku, ale i srpnem loňského roku o mnoho nižší. Letos v srpnu navštívilo banky kvůli uzavření smlouvy o hypotečním úvěru jen 6515 klientů. Počet lidí, kteří si uzavřeli v srpnu hypotéku, je nejnižší od února roku 2014. V červenci letošního roku přilákaly akční nabídky bank pro hypotéku 8352 lidí. Objemy v srpnu také klesly, a to dokonce o tři miliardy korun. V srpnu si klienti sjednali hypotéky celkem za 11,2 miliardy korun.

„Nová rekordní níže průměrné sazby hypoték na tuzemském trhu je výsledkem vyhroceného konkurenčního boje českých bank o klienta a značně uvolněné měnové politiky České národní banky,“ uvádí hlavní ekonom Roklen24.cz Lukáš Kovanda.

„Na srpnovou akční nabídku současného cenového lídra navázaly v polovině měsíce snížením sazeb další banky a srazily průměrné úrokové sazby pod 2,7 procenta. Že se konkurenti velmi dobře hlídají, potvrzuje také již po čtyři měsíce prakticky stabilní variační rozpětí úrokových sazeb, kdy na každé snížení sazeb u významného hráče reaguje podstatná část trhu,“ uvedl vedoucí analytik Fincentra Josef Rajdl.

Banky zatím letní akční nabídky u hypotečních úvěrů neprodlužují, tudíž je podle něj možné, že příští měsíc průměrné úrokové sazby mírně vzrostou.

Co se týče meziročního srovnání, jsou počty i objemy hypoték letos v srpnu nižší. Celkově za červenec a srpen bylo v roce 2014 sjednáno 14.867 hypoték v celkovém objemu přes 25 miliard korun. V loňském roce se sazby pohybovaly kolem tří procent a zájemců o hypotéky bylo o mnoho víc. V roce 2013 si v prázdninových měsících uzavřelo hypotéku přes 16.000 lidí a celkové objemy se vyšplhaly na 26,5 miliardy korun.

Problém nižšího počtu není v nových hypotékách, ale v refinancování. Minulý rok se refinancovalo mnohem více hypoték než letos. Podle České národní banky letos refinancování tvořilo v prvním pololetí jen 21 procent.

Navzdory aktuálnímu oživení české ekonomiky není zatím úroveň investiční činnosti firem a podniků, ani například stavební produkce taková, aby z hlediska bank zastínila výnosnost, které dosahují na hypotečním trhu. Hypotéky pro ně zůstávají lukrativním a zároveň poměrně bezpečným byznysem, a proto se v současnosti, kdy nemají zase tolik jiných srovnatelných investičních a úvěrových příležitostí, uchylují k relativně vyostřenému konkurenčnímu boji o klienta-příjemce hypotéky,“ uvádí za Roklen24.cz Lukáš Kovanda. Dle něj tomuto boji nahrává značně uvolněná měnová politika České národní banky, která komerčním bankám umožňuje snižovat úrokové sazby u hypoték na bezprecedentní úrovně.

„Vzhledem k nízké úrovni tuzemské inflace, která stále značně „podstřeluje“ cíl České národní banky, a vzhledem k ekonomickému zadrhnutí se eurozóny, které rovněž doprovází velmi nízká inflace, se nelze domnívat, že České národní banka v dohledné době jakkoli zpřísní svoji měnovou politiku. Zpřísnění měnově politiky, včetně opuštění intervenčního režimu, nelze očekávat dříve než v roce 2016,“ uvádí Lukáš Kovanda. Dodává, že vzhledem k nedávno oznámenému spuštění programu širokého odkupu aktiv Evropskou centrální bankou už lze spíše konstatovat, že ke zpřísnění tuzemské měnové politiky dojde „nejdříve v roce 2016“. Teprve s tímto zpřísněním nastane významnější impuls k růstu sazeb u hypoték.

Newsletter