Sázíme na korunu: Morgan Stanley radí short EURCZK. Jaký je cíl?

Koruna dnešním dnem vkročila do prvního týdne „svobody“ po celkem 41 měsících intervencí České národní banky. Její vývoj po minulém čtvrtku, kdy banka tzv. exit oznámila, je zatím poměrně „uhlazený“. Společnost Morgan Stanley proto radí, shortujte EURCZK.

Podle Jamese Lorda, stratéga působícího v londýnské pobočce Morgan Stanley, je aktuální sázka prodej EURCZK, tedy spekulace na posílení koruny vůči euru, s cílovou cenou na 26,00 EURCZK. Stop-loss radí nastavit na 26,80 EURCZK.

„Vývoj koruny je zatím, od doby ukončení kurzového závazku z minulého týdne, spořádaný, což by mohlo snížit šanci výrazných změn korunových pozic,“ přepisuje agentura Bloomberg Lordova slova. Do toho navíc vstupuje i poslední vyjádření guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka o možnosti navyšování sazeb, které je dle Lorda jasně „jestřábí“, tudíž nahrává silnější koruně.

V dopoledních hodinách bylo pozorováno zpevnění koruny, a to díky výsledku březnové inflace na 2,6 % meziročně, až k 26,50 EURCZK. Aktuálně již česká měna část zisku umazala až k 26,54 za euro.

Nomura: Vsaďte na posílení koruny. Cílem je 26,15 za euro

Rusnok v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že debata o navyšování sazeb ČNB zatím není aktuální. Vzhledem k prognóze je tento scénář pravděpodobný až ve třetím čtvrtletí 2017, guvernér sám se však přiklání až ke konci roku, případně k začátku 2018. V tomto směru bude nejprve potřeba, aby si koruna sama nalezla novou tržní rovnováhu.

Jiří Rusnok: Trh práce? Pusťme do Česka cizince

Stále platí, že v krátkém časovém horizontu bude do hry vstupovat především chování spekulantů, přičemž zvýšená volatilita je možná oběma směry. ČNB pak v tomto směru jasně uvedla, že je při nadměrných výkyvech připravena jednat prostřednictvím měnověpolitických nástrojů.

Z hlediska dlouhého období se pak dle slov bankovní rady koruna ustálí na základě příslušných makroekonomických fundamentů.

Hampl (ČNB): Intervence? To nebyl žádný dopink

Vývoj páru EURCZK je od minulého čtvrtka, kdy ČNB ukončila režim kurzového závazku, poměrně jasný. Dvojice zpevnila směrem k 26,60 koruny za euro, pouze ve čtvrtek byl pozorován odskok nad 26,70 EURCZK. Aktuálně se stabilizuje v pásmu 26,50 až 26,60 EURCZK.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter