Člen bankovní rady ČNB Holub se zřejmě přikloní ke zvýšení sazeb o 50 bb na zářijovém zasedání, tento krok připustil i pro listopad. Koruna zpevňuje pod 25,40 za euro. Dolar proti euru drží ztráty a obchoduje se nad 1,1730 EURUSD.

Sázka do budoucna? Věřte alternativním investicím

Jaká je budoucnost investičního světa? Které instrumenty či metody financování nejvíce pofrčí? Dle studie poradenské společnosti PwC to bude oblast alternativních investic.

Do tohoto segmentu je možné zařadit například hedgeové fondy, private equity společnosti a reality. Dle odhadů studie se během příštích pěti let odvětví alternativních investic zvětší pětinásobně, a to nejméně na 13,6 bilionů dolarů. Růst bude podpořen především zájmem ze strany státních fondů, veřejných penzijních fondů a individuálních bohatých investorů.

„Alternativní správa aktiv si do roku 2020 a dále projde výraznou změnou. Za tou je pak potřeba hledat nové operační a ekonomické prostředí,“ přepisuje slova studie server CNBC. PwC v rámci odhadů pracuje s časovým rámce do roku 2020, přičemž vytvořila dva možné scénáře. Ten konzervativní počítá s expanzí segmentu alternativních investic až na 13,6 bilionů dolarů, zatímco ten agresivní pracuje až s 15,3 biliony dolarů. Současná hodnota se pak nachází na 2,5 bilionech dolarů.

Fatkem ale je, že většina alternativních investičních subjektů, jako jsou například hedgeové fondy či private equity, není povinna zveřejňovat svá aktiva. Z toho důvodu se tak odhady aktuální velikosti sledovaného segmentu značně liší.

V rámci své predikce je PwC přesvědčena, že asset manažeři se začnou více specializovat. Některé společnosti se budou soustředit obzvláště na vytváření instrumentů šitých na míru všem potenciálním investorům se snaze vyslyšet přání všech svých klientů. Důraz je pak kladen především na bohaté jedince, kteří již dnes přicházejí na chuť první alternativním možnostem, například v podobě nově vznikajících typů podílových fondů. Specifické jsou i penzijní fondy. Právě ty mají totiž největší zájem o takové instrumenty, které si můžou navrhnout dle svého přání a stanovených regulatorních podmínek.

Hodnota aktiv spravovaných alternativními likvidními fondy by pak dle odhadů měla vystřelit z 260 miliard dolarů z roku 2013 až na 664 miliard dolarů dolarů do roku 2020. Nejagresivnějšími investory pak budou podle PwC státní fondy, u kterých se podíl alternativních investic v jejich portfoliu zvýší o 14 %. Dominantní roli budou v tomto zvýšení hrát zejména reality. 

Newsletter