Evropské i americké výnosy klesají. Dolar oslabil nad 1,0660 za euro. Koruna včera oslabila zpět nad 25,20 za euro.

Sázka na FinTech. Nové dolary pro Goldman Sachs?

Po dlouhých 146 let své historie pečlivě budovala pověst té mocné, privilegované, pro bohaté. Teď přijímá strategii, která je vlastní zejména inovativním finančním startupům. Řeč je o Goldman Sachs a směru, označovaném pojmem FinTech. Bankovní kolos má dostat skrze levněji provozované, rychlejší a jednodušší služby z Wall Street blíže běžnému Američanovi.

Nová divize Goldman Sachs bude dle komentáře NYT s odkazem na zdroje z banky postavena ryze na internetovém přístupu a vývoji mobilních aplikací. Po boku jedné z nestarších finančních institucí Wall Street má fungovat jako virtuální banka. Bez poboček, s úsporou nákladů, která divizi umožní zůstat zisková za podmínek, které osloví příjmově průměrné Američany. Dle zdrojů z banky mají první takové půjčky na trh přijít v příštím roce.

Goldman Sachs se tímto obratem, píše NYT, staví po bok moderních finančních startupů, které se snaží skrze vyspělou technologii vklínit do světa tradičního a v proměně pomalejšího bankovnictví. Podle listu se od Wall Street posouvá k Sillicon Valley.

Jaká jsou rizika? NYT je vidí v pověsti Goldman Sachs jako toho, kdo na finanční krizi vydělal a soudil se o půjčky, zatímco lidé přicházeli o své domy. Dle komentářů z odvětví také banka vstupuje do prostředí, pro které nevznikla a jehož duchem není prosáklá skrz na skrz. „Cokoli Goldman Sachs v poslední třech až čtyřech desítkách let udělala, cílilo na komerční klientelu. Prostě se mi nechce věřit, že najmutí programátorů kvůli nabídce půjček po řádově 15 tisících dolarech online, je kvalitní bankovní strategií,“ pronesl pro CNBC Chris Kotowski, analytik Oppenheimer.

Jenže podle NYT se Goldman Sachs touto strategií chce vymanit ze své škatulky a dostat se blíže běžnému člověku. Za druhé – 850 miliardám dolarů se blížící segment spotřebitelských půjček prochází revolucí pod taktovkou takových subjektů, jako jsou Lending Club či Prosper. I PayPal začal nabízet nízkoobjemové půjčky.

Podle analytika bankovního sektoru Jeffery Harteho v rámci Wall Street právě Goldman Sachs platí za tu skupinu, která dokáže hledat příležitosti na trhu. Do čela těchto aktivit v Goldman Sachs se postavil Harit Talwar, který stál v čele Discover, silného jména na poli kreditních karet. Zdroje z banky uvádějí, že vedoucí této divize získali v rámci banky status partnerů, což na vážnosti aktivitě i intenzitě, s jakou vnímá Goldman Sachs příležitost a dost možná také konkurenci na tomto poli.

Sama banka se k postupně unikajícím informacím nevyjadřuje. Její šéf Lloyd C. Blankfein ale nedávno poznamenal, že se zásadním způsobem mění způsob, jakým jsou finanční služby „doručovány“ soukromým klientům a malým firmám.

Krok znamená výraznou změnu v dosavadní strategii banky. Klienti nové divize se jen stěží stanou soustem pro privátní bankovnictví skupiny, kde je dolní strop nastaven na 10 milionů dolarů. Menší půjčky také nebudou „standardně“ jištěny domem nebo autem, budou jednodušší. Goldman Sachs si za ně zřejmě při nižších provozních nákladech zkusí žádat pro sebe atraktivní úrok.

Goldman Sachs se dle zdrojů z banky zatím nerozhodla, zda tuto aktivitu spojí přímo se svým jménem, nebo novým brandem. Kritici namítají, že se směrem uplatnění finančních inovací a nových technologií vydává v segmentu, který tomu příliš nesluší a opomíjí jiné fenomény, směrem k malým a středním firmám a jejich projektům například nástup equity crowdfundingu. A také, že právě vyhledávání levnějších a objemově omezených půjček je často poslední záchranou pro ty, kdo mají problém s cash flow, splácením svého domu hypotékou u klasické banky, nebo ve svém podnikání. Goldman Sachs nicméně na Wall Street platí za mistra v řízení rizik.

Newsletter