Bank of Japan ponechala sazby beze změny, kurz jenu oslabil nad 156,00 USDJPY. Dolar odevzdal včerejší zisky po nad očekávání vyšší inflaci a obchoduje se zpět nad 1,0700 za euro. Koruna dnes krátce zpevnila pod 25,10 za euro.

Sázka na komodity, ropa za 70 USD aneb „Dr. Doom“ optimistou

Moc často se nastává, aby se zarytý pesimista stal optimistou. O to zajímavější je pak tento „přerod“, byť je možná pouze dočasný. Marc Faber, investor a vydavatel „Gloom, Boom & Doom“, kterému se díky jeho pesimismu přezdívá „Dr. Doom“, vidí zářnou budoucnost na komoditních trzích. Hlavní fundamenty plusových čísel budou podle Fabera dva. Které?

Prvním z nich je infrastruktura, ať už její obnova či rozšíření, a to především v rozvíjejících se oblastech asijského regionu.

„Potřeba nové infrastruktury je v Asii obrovská,“ řekl Faber v rozhovoru pro server CNBC. „Klíčovou oblastí jsou silnice. Jakmile navštívíte Jakartu či Manilu, tamní cesty jsou v naprosto katastrofálním stavu. Vzhledem k rostoucímu množství turistů by se tak asijský region měl podle mého názoru zaměřit především na výstavbu letišť a dálnic.“

Venezuelský ropný guru nad propastí. Blíží se default?

Druhým důvodem, který bude stát za růstem cen komodit, je boom spotřeby rozvojových zemí.

„V západním světě, především díky zastáncům neokeynesiánaství a intervencionismu, panuje všeobecná víra, neříkám, že je to tak správně, v neschopnost nastartování ekonomického růstu samotnou měnovou politikou,“ řekl Faber. „Z toho důvodu budou zastánci těchto názorů tlačit i na politiku fiskální, a to právě prostřednictvím infrastrukturních výdajů, které ještě více nafouknou vládní deficity.“

„Dr. Doom“ je přesvědčen, že kombinace stavebního boomu v rozvojových zemích, který bude probíhat souběžně s infrastrukturními výdaji v Evropě a v USA, bude stát za náhlým růstem inflace. Tento trend by měl podpořit obzvláště jednu komoditu, a to ropu. Expanze především asijského regionu by tak cenu „černého zlata“ mohla dostat až k úrovni 70 dolarů za barel.

Přejde Putin od slov k činům? Má cenu věřit v OPEC?

„První krůček správným směrem“ aneb Írán si stejně dělá, co chce

Newsletter