Sázka na komodity, ropa za 70 USD aneb „Dr. Doom“ optimistou

Moc často se nastává, aby se zarytý pesimista stal optimistou. O to zajímavější je pak tento „přerod“, byť je možná pouze dočasný. Marc Faber, investor a vydavatel „Gloom, Boom & Doom“, kterému se díky jeho pesimismu přezdívá „Dr. Doom“, vidí zářnou budoucnost na komoditních trzích. Hlavní fundamenty plusových čísel budou podle Fabera dva. Které?

Prvním z nich je infrastruktura, ať už její obnova či rozšíření, a to především v rozvíjejících se oblastech asijského regionu.

„Potřeba nové infrastruktury je v Asii obrovská,“ řekl Faber v rozhovoru pro server CNBC. „Klíčovou oblastí jsou silnice. Jakmile navštívíte Jakartu či Manilu, tamní cesty jsou v naprosto katastrofálním stavu. Vzhledem k rostoucímu množství turistů by se tak asijský region měl podle mého názoru zaměřit především na výstavbu letišť a dálnic.“

Venezuelský ropný guru nad propastí. Blíží se default?

Druhým důvodem, který bude stát za růstem cen komodit, je boom spotřeby rozvojových zemí.

„V západním světě, především díky zastáncům neokeynesiánaství a intervencionismu, panuje všeobecná víra, neříkám, že je to tak správně, v neschopnost nastartování ekonomického růstu samotnou měnovou politikou,“ řekl Faber. „Z toho důvodu budou zastánci těchto názorů tlačit i na politiku fiskální, a to právě prostřednictvím infrastrukturních výdajů, které ještě více nafouknou vládní deficity.“

„Dr. Doom“ je přesvědčen, že kombinace stavebního boomu v rozvojových zemích, který bude probíhat souběžně s infrastrukturními výdaji v Evropě a v USA, bude stát za náhlým růstem inflace. Tento trend by měl podpořit obzvláště jednu komoditu, a to ropu. Expanze především asijského regionu by tak cenu „černého zlata“ mohla dostat až k úrovni 70 dolarů za barel.

Přejde Putin od slov k činům? Má cenu věřit v OPEC?

„První krůček správným směrem“ aneb Írán si stejně dělá, co chce

Newsletter