Sázka na poslední chvíli. Bank of America věří jestřábům z ČNB

Nervozita na koruně jako by nebyla, a to i přesto, že dnes zasedá ČNB. Situace je taková, že naprostá většina trhu s jistotou očekává zvýšení sazeb o 25 bazických bodů. Do této skupiny patří i americká banka Bank of America, která dnes, právě v souvislosti s děním kolem české centrální banky, vydala nové doporučení týkající se koruny.

Analytický tým Bank of America doporučuje shortovat měnový pár EURCZK, a tím vsadit na posílení české měny vůči té evropské. Cílovou cenou nastavila na 25,10 koruny za euro, přičemž stop loss nastavuje na hranici 26,00 EURCZK. Hlavním argumentem tohoto doporučení jsou potenciální jestřábí prvky nové prognózy ČNB, která bude dnes představena.

„Zvýšení hlavní úrokové sazby ČNB o 25 bazických bodů na 0,5 % je v kurzu koruny již plně započítáno,“ přepisuje agentura Bloomberg slova analytického týmu banky. „Nicméně, v nové prognóze vývoje úrokových sazeb se mohou objevit jestřábí prvky, stejně tak by se centrální banka mohla navrátit ke zveřejňování předpovědi vývoje kurzu koruny vůči euru, jak to již naznačil ředitel sekce měnové Tomáš Holub,“ jsou přesvědčeni analytici Bank of America.

Hlavní „prorok“ ČNB: Díky, překoupená koruno!

ČNB by tak dle očekávání banky mohla například zveřejnit odhad hodnoty kurzu koruny pod hranicí 25,00 za euro pro rok 2018, což by ještě víc podpořilo optimismus investorů sázejících na short EURZCK. Do toho navíc vstupuje i fakt, že otvírání dlouhých korunových pozic se dle Bank of America v poslední době mírně uklidnilo, což vytváří prostor pro další zisky.

Koruna těsně před zasedáním bankovní rady ČNB registruje posun k silnějším hodnotám. Během dnešního rána se dokonce dostala pod hranici 25,55 za euro, konkr. na 25,547 EURCZK, což je nová nejsilnější hodnota od ukončení kurzového závazku v dubnu letošního roku.

ČNB se ze řetězu neutrhne

Pravdou je, že během dne můžeme na koruně, především po zveřejnění rozhodnutí o sazbách a poté během tiskové konference guvernéra Jiřího Rusnoka, pozorovat zvýšenou volatilitu. Naše odhady jsou takové, že pokud ČNB zvýší sazby o 25 bb., kurz by měl posílit jen mírně k hranici 25,50 za euro, do čehož by samozřejmě vstoupila i Rusnokova rétorika během tiskovky. V případě, že by došlo na razantnější krok, tedy na hike o velikosti 50 bb., posun by byl silnější, a to výrazně hlouběji pod 25,50 EURCZK.

Dislcaimer: Prohlášení o poctivé prezentaci investičního doporučení

Newsletter