Sázky na short Goldman Sachs

S tím, jak se všechny americké indexy nacházejí poblíž svých historických maxim, se někteří investoři začínají zajímat o společnosti, u kterých dřímá skrytý potenciál na „short“. Známá investiční banka Goldman Sachs tak z nepřeberného množství amerických firem vybrala celkem 19 zástupců, jejichž akcie by si v příštích týdnech mohly projít výraznějším výprodejem. Naleznete je v galerii k článku.

David Kostin, hlavní akciový stratég banky, pak rozhodnutí o těchto titulech odůvodňuje následovně. „Ve svém reportu jsme vybrali možné adepty na prodej. Výběr byl proveden na základě současných valuací, investorských pozic a fundamentálního výhledu. Výrazný růst a valuace způsobily, že vybrané akcie předčily vývoj trhů během prvního čtvrtletí 2015. Během druhého čtvrtletí by však měl být vývoj inverzní s tím, jak budou z americké ekonomiky přicházet mnohem lepší data,“ přepisuje slova studie agentura Bloomberg.

Dvouciferný pokles

V případě všech vybraných společností Goldman Sachs očekává pokles ceny minimálně o deset procentních bodů oproti konsensu. Z celkového výčtu pak byly vyloučeny akcie, u kterých dividendový výnos dosahuje více jak 5 % a ty, v jejichž případě analytici spatřují vysokou pravděpodobnost fúze či akvizice během příštích dvanácti měsíců.

Z celé „short“ skupiny můžeme jmenovat například biotechnologickou společnost Calgene, zabývající se výrobou léčiv pro léčbu rakoviny a zánětlivých chorob. Dále pak technologickou Nvidia Corp., která je známým výrobcem grafických karet. Adeptem na prodej byla zvolena i finanční a telekomunikační firma Western Union. Kompletní výčet s příslušnými daty pak naleznete v galerii článku.

Kdy se americký býk zastaví?

Goldman: Fed škodí bankovním ziskům

Aktivní fondy budou zaostávat

David Kostin dále předpověděl, že aktivní investiční fondy si letos ve Spojených státech už osmý rok za sebou povedou hůře než pasivní indexové fondy, které v portfoliu kopírují složení hlavních burzovních indexů. Za slabý výkon akciových fondů může takzvaný rozptyl, který měří, jak často se jednotlivé akcie v indexu pohybují shodným směrem. Tento ukazatel je nyní rekordně nízký, uvedl Kostin. Kvůli nízkému rozptylu v indexech přesunuli investoři do indexových fondů od roku 2009, kdy začala nynější fáze rostoucího trhu, více než 444 miliard dolarů. Z aktivních fondů se naopak stáhlo přes 421 miliard dolarů, vyplývá z údajů firmy Lipper, která je součástí skupiny Thomson Reuters. 

V letošním roce tento trend pokračuje. Zatímco aktivní akciové fondy ztratily 15,2 miliardy dolarů, pasivní fondy získaly 85,4 miliardy USD. Z aktivních fondů, které sleduje Lipper, jich nepatrná většina vykazuje letos lepší výkon než růst o 1,7 procenta, který od počátku roku zaznamenává široký index amerických akci Standard & Poor‘s 500. 

Newsletter