Dolar zpevnil pro 1,0850 za euro. Evropské výnosy rostu, americké klesají. Koruna se obchoduje v pásmu 25,30-25,35 za euro.

Schäuble by uvítal Česko v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble by uvítal vstup České republiky a Polska do eurozóny. Ve středu to Schäuble prohlásil v panelové diskuzi na Kolumbijské univerzitě v New Yorku. Tématem rokování, které vedl mimo jiné i český ekonom Jan Švejnar, byla Evropa a otázky společné evropské měny. Praha a Varšava prozatím nemají pevně stanovený termín, kdy euro přijmou. Předpokládá se, že se tak stane nejdříve v roce 2020.     

„Jsem rozhodně zastáncem připojení České republiky a Polska k eurozóně, jakmile se tak rozhodnou učinit,“ řekl Schäuble během diskuze na téma Evropa: Současná situace a cesta vpřed.     

Zeman: ČR by mohla mít euro za dva až tři roky

Německý ministr financí se věnoval i aktuálnímu vývoji v Řecku, jehož budoucnost v eurozóně může být nejistá. Řecký státní ministr Alekos Flamburakis ve středu totiž nevyloučil uspořádání referenda o dalším směrování zadlužené země, pokud Atény nezískají od věřitelů v eurozóně další finanční pomoc.     

„Řecko musí najít cestu, my jim pomůžeme, jak budeme moci,“ řekl Schäuble. Dodal, že je třeba, aby Atény nalezly způsob, jak v budoucnu opět získají důvěru finančních trhů. Schäuble a někteří další představitelé zemí eurozóny ve středu upozornili, že ministři financí zemí platících eurem prozatím další miliardovou pomoc Aténám neschválí ani na svém zasedání v Rize 24. dubna, jak se původně očekávalo. 

Newsletter