Evrpské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě nad 1,0660 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna navýšila zisky k 25,25 za euro.

Schäuble: Řecko by mohlo z eurozóny odejít nechtěně

Řecko si z finanční krize musí pomoci samo, prohlásil ve čtvrtek německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Nevyloučil přitom, že země by z eurozóny mohla neúmyslně vypadnout, citovala jej z rakouských médií agentura Reuters. „Poněvadž odpovědnost, možnost rozhodnout se, co se stane, leží pouze na Řecku, a protože nevíme přesně, co dělají lidé, kteří tomu v Řecku šéfují, nemůžeme to vyloučit,“ odpověděl podle agentury Reuters Schäuble rakouské televizi ORF na otázku týkající se možnosti řeckého odchodu z eurozóny. Evropa je prý připravena podat Řecku pomocnou ruku. Země si ale musí pomoci především sama. 

Silně zadlužené Řecko přitom „určitě není beznadějný případ“, podotkl ministr při setkání se svým rakouským protějškem. Ke konci loňského roku mělo lepší výsledky, než předvídal jeho mezinárodní záchranný program, upozornil také Schäuble. 

Mezinárodní věřitelé pozastavili výplatu zbývajících peněz ze záchranného programu až do ukončení revize reformních plánů nové řecké vlády. Ekonomové ale varují, že Řecko by se bez finanční pomoci mohlo v příštích týdnech dostat do platební neschopnosti. 

Agentura Reuters míní, že Schäuble pro Řeky frustrované německým postojem vůči řecké cestě z krize funguje jako hromosvod. Vztahy mezi ním a Aténami v poslední době značně ochladly. Ve čtvrtek Atény Schäublemu vyčetly, že urazil řeckého ministra financí Janise Varufakise. Schäuble, ale tuto stížnost odmítl jako „nesmysl“. 

Řecko už začalo plnit své závazky z dohody se zeměmi euroskupiny, řekl dnes v Bruselu premiér země Alexis Tsipras. Po jednání s šéfem europarlamentu Martinem Schulzem poznamenal, že vyřešení řeckých hospodářských problémů je v zájmu Řecka i Evropy. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dal před svou schůzkou s řeckým premiérem najevo nespokojenost z pomalého postupu vyjednávání v posledních týdnech. Neúspěch si prý přesto nepřipouští. 

„Dostatečně jsme nepokročili, ale zkusíme se posunout směrem k úspěšnému řešení,“ prohlásil Juncker, který prý dnes po mnoha telefonických diskusích s Tsiprasem předloží předsedovi řecké vlády „určité návrhy“. Podle Tsiprase je třeba nalézt nejlepší způsob jak rozhodnutí euroskupiny o prodloužení řeckého programu z 20. února uvést v život. „Jsem optimistický, vyjednáváme s dobrými přáteli Řecka,“ poznamenal. Zároveň ale čerstvě uvedl, že se Řecko neobejde bez restrukturalizace jeho dluhu.

Tsipras: Řecko se neobejde bez restrukturalizace dluhu

Od středy jednají v Bruselu zástupci mezinárodní věřitelské trojky, tedy Evropské komise, Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF). Techničtí experti také zkoumají situaci přímo v Aténách. Prověřují představy řecké vlády o změnách v programu reforem, které jsou podmínkou pro pokračování úvěrové pomoci Řecku. 

Na začátku těchto diskusí se euroskupina, tedy ministři financí zemí platících eurem, dohodla v pondělí, tedy až několik týdnů poté, co byl takový postup odsouhlasen jako podmínka čtyřměsíčního prodloužení pomoci. 

„Komise chce být nápomocna, ale není v této věci nejdůležitější hráč. Všechna rozhodnutí musí přijmout euroskupina,“ připomněl Juncker. Tsipras už po schůzce se Schulzem podotkl, že kromě krátkodobých řešení je potřeba také jednat o budoucnosti. „A budoucnost s šedesátiprocentní nezaměstnaností mladých lidí není žádná budoucnost,“ míní. Základní zprávou jeho dnešních jednání v Bruselu by podle něj měla být „zpráva o naději“ řeckému lidu: „Ne jen samé ‚proveďte, proveďte, závazky, závazky‘. Ale zpráva, že evropské instituce pomohou a budou solidární tak, abychom překonali naši tíživou sociální situaci,“ řekl. 

Země euroskupiny – a výrazně například Německo – od počátku jednání s Tsiprasovou vládou o řešení řeckého dluhu a hlubokých hospodářských problémů země zdůrazňovaly, že Atény musí splnit své už dříve přijaté závazky. 

Newsletter