Schäuble: Řekům nerozumím. Měli by se vzdát eura

Pro Řecko by bylo v cestě za oddlužením lepší, kdyby se dobrovolně vzdalo eura. Dosáhnout umazání dluhu a zároveň zůstat v eurozóně není možné. V dnešním vysílání rozhlasové stanice Deutschlandfunk to prohlásil německý ministr financí Wolfgang Schäuble, který již dříve konec eura v Řecku opakovaně navrhoval.

Velmi mnoho ekonomů podle Schäubleho pochybuje o tom, že je možné obrovské předlužení Řecka vyřešit bez odpuštění dluhu. „Skutečné umazání dluhu ale není s členstvím v měnové unii slučitelné,“ řekl. Dobrovolný odchod Atén by tak prý byl tou lepší cestou.

Schäuble také řekl, že noční souhlas řeckého parlamentu s reformami byl důležitý krok, neboť nyní může eurozóna začít vyjednávat o třetím záchranném balíčku v hodnotě až 86 miliard eur. Nejdříve k tomu ale musí dát souhlas Spolkový sněm, tedy dolní komora německého parlamentu.

Rozhodnutí Řeků jsou podivná…

Nynější vývoj v Řecku považuje Schäuble za poněkud podivný, neboť „řečtí poslanci v noci na dnešek schválili přesně to, co Řekové na počátku měsíce v referendu odmítli“.

Schäuble rovněž v rozhlase reagoval na kritiku, která se na Německo kvůli tvrdému postoji k řešení krize snáší. Berlínu podle ministra nejde o to, aby Řecku něco přikazovalo, ale aby mu pomohlo k tomu, že Řekové jednou dosáhnout takového životního standardu, který si přejí.

Řecko opět nezaplatilo MMF. Schäuble navrhuje dlužní úpisy

Řecký parlament v noci odsouhlasil první strukturální reformy, které požaduje eurozóna výměnou za nový záchranný program. Přijatá opatření budou pro Řeky znamenat další utahování opasků. Pro přijetí reforem hlasovalo 229 poslanců ve 300členném parlamentu, 64 jich bylo proti a šest se zdrželo hlasování. Z vládního tábora čítajícího 162 zákonodárců jich podpořilo změny jen 124. Souhlas vyjádřilo všech 13 poslanců, kteří náleží k menší koaliční formaci Nezávislí Řekové. Vládě přišla na pomoc také více než stovka poslanců tří proevropských opozičních stran. Tradičně proti byli komunisté a neonacisté ze strany Zlatý úsvit.

I přes apel premiéra Tsiprase ohledně hlasování pro zavedení reforem se ve vládní straně Syriza našlo 38 „dezertérů“, kteří nakonec hlasovali proti. Mezi nimi byl i bývalý ministr financí Janis Varufakis nebo předsedkyně parlamentu Zoi Konstantopuluová.

Tsipras nejprve pohrozil, že v případě neuposlechnutí podá demisi. Pak ale svůj výrok krátce před hlasováním zmírnil vyjádřením, že nebude utíkat před zodpovědností.

Reformy v Řecku prošly. Tsiprase zradila SYRIZA

Newsletter