Schäuble: Ve sporu o Řecko jsem připraven odejít

Kvůli neshodám ohledně řešení řecké krize je německý ministr financí Wolfgang Schäuble připraven v krajním případě podat demisi. Uvedl to v rozhovoru, který poskytl novému vydání časopisu Der Spiegel. Kritiku vyvolal především jeho plán na dočasné vystoupení Řecka z eurozóny a následný odpis dluhů, který v rámci společenství zemí platících eurem není možný.

Nikdo nemůže politiky nutit, aby jednali v rozporu se svým přesvědčením, uvedl Schäuble v rozhovoru. „Kdyby to někdo zkusil, mohl bych jít ke spolkovému prezidentovi a požádat o propuštění (z funkce),“ dodal. V rozhovoru rovněž přiznal, že se v uplynulých týdnech neshodoval s kancléřkou Angelou Merkelovou v názoru na záchranu Řecka. „To patří k demokracii, že mají lidé občas rozdílné názory,“ vysvětlil.

Tvrdě se ale Schäuble opřel do předsedy koaliční Sociálnědemokratické strany (SPD) a ministra hospodářství Sigmara Gabriela, který nedávno popřel, že by souhlasil s Schäubleho plánem na pětileté vystoupení Řecka z eurozóny. „Každá strana má své problémy,“ řekl. V koaliční vládě ale na sebe strany podle něj musí brát ohledy. „Vlastní problémy by se neměly řešit nepravdivými tvrzeními o jiných,“ dodal.

Ne GRexit, ale GERxit

Řecký premiér Alexis Tsipras podle Schäubleho nyní chce „dělat opak toho, o co kdysi usiloval“, což prý může vzbuzovat pochyby. „Ale nyní ujištění pana Tsiprase důvěřuji,“ dodal.

V páteční debatě v německém Spolkovém sněmu, který předcházel hlasování o zahájení jednání s Řeckem, ministr financí obhajoval svůj dosavadní postup během řecké krize i návrh na dočasný Grexit, tedy vystoupení Řecka z eurozóny. Současná dohoda je podle něj posledním pokusem o řešení problému: „Jsem přesvědčen, že toto řešení může fungovat.“

V souladu s očekáváním sněm v pátek schválil zahájení jednání s Řeckem o záchranném programu drtivou většinou. Proti se ale postavilo 60 poslanců Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové a její sesterské Křesťanskosociální unie (CSU), což představuje téměř pětinu společné frakce.

Řecké banky v pondělí omezeně otevřou

Varoufakis: Reformy v Řecku selžou

Hospodářské reformy naordinované mezinárodními věřiteli zadluženému Řecku nebudou mít úspěch, řekl v rozhovoru s BBC bývalý řecký ministr financí Janis Varufakis. Nový záchranný program pro Řecko se podle něj zapíše do historie jako „největší katastrofa“ v makroekonomické politice.

Řecký parlament tento týden schválil první strukturální reformy, které požaduje eurozóna výměnou za příslib tříletého záchranného programu v objemu až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč). Ten má Řecko ochránit před bankrotem a odchodem z eurozóny.

Řecký premiér Alexis Tsipras podle Varufakise neměl jinou možnost, než na reformní požadavky přistoupit. „Dostali jsme na výběr mezi popravou a kapitulací. On se rozhodl pro kapitulaci,“ řekl bývalý ministr.

Varufakis tento měsíc odstoupil z funkce poté, co Řekové v referendu odmítli podmínky věřitelů pro poskytnutí finanční pomoci. Rezignaci zdůvodnil snahou o usnadnění jednání.

Newsletter