Dolar se drží v mírném zisku v dolarovém indexu i proti euru. Evropské i americké výnosy rostou. Měny regionu jsou ve ztrátě, jediná koruna dopoledne zpevnila. Kurz se krátce podíval pod support 25,90 za euro, poté ale zisky mírně zkorigoval.

Schodek běžného účtu v červenci prohloubily i dividendy

Běžný účet platební bilance, který je souhrnem veškerých ekonomických transakcí tuzemské ekonomiky se zahraničím, v červenci prohloubil schodek na 14,3 miliardy korun. V červnu byl po revizi v deficitu 2,3 miliardy korun. Uvedla to dnes Česká národní banka.

Bilance zboží a služeb byla v přebytku 21,5 miliardy korun. Vyplaceny ale byly dividendy za celkem 24,6 miliardy korun. Převody mezi Českou republikou a rozpočtem Evropské unie skončily schodkem 2,5 miliardy korun, z unijního rozpočtu bylo na kapitálovém účtu čerpáno 1,9 miliardy Kč.

Příliv kapitálu na finančním účtu podle metodiky Evropské centrální banky činil skoro 30 miliard korun. Přímé zahraniční investice skončily v přebytku víc než 22,8 miliardy, z toho byla zhruba třetina reinvestovaného zisku. „Aktivní saldo přímých investic v ročním úhrnu v posledních měsících roste,“ uvedla ČNB.

Portfoliové investice byly v červenci ve schodku 6,5 miliardy korun. Bylo to dáno zvýšením investic z ČR do dluhových cenných papírů a prodejem domácích dluhových cenných papírů zahraničními investory. U ostatních investic ČNB zaznamenala schodek 2,7 miliardy korun. Devizové rezervy v červenci klesly o 8,3 miliardy korun. Celková bilance od počátku roku do července zůstává kladná.

Newsletter