Dolar se drží v mírném zisku v dolarovém indexu i proti euru. Evropské i americké výnosy rostou. Měny regionu jsou ve ztrátě, jediná koruna dopoledne zpevnila. Kurz se krátce podíval pod support 25,90 za euro, poté ale zisky mírně zkorigoval.

Schodek platební bilance odráží zvolnění zahraničního obchodu

Běžný účet platební bilance skončil ve třetím čtvrtletí ve schodku přesahujícím 35 miliard korun. Bilance zboží a služeb ale vykázala přebytek téměř 61 miliard korun. Díky přebytku z prvního čtvrtletí však za první tři kvartály zůstává běžný účet „v plusu“.

Vývozní aktivita byla ve třetím čtvrtletí slabší než v obou předchozích letošních kvartálech, což se promítlo i do salda bilance výkonů (bilance zboží a služeb), které – ačkoli stále aktivní – vykázalo slabší výsledek než v prvním i druhém čtvrtletí. Důvodem slabší vývozní aktivity ve třetím čtvrtletí je jednak srpnový útlum průmyslové výroby, způsobený jednorázovými faktory, a jednak hospodářský útlum v eurozóně, který se negativně podepisuje i na tamní poptávce po dovozech.

V meziročním srovnání však aktivum bilance výkonů narostlo zhruba o čtvrtinu, což je dáno zejména vzestupem objemu vývozu, k němuž výrazně přispěla slabší koruna, důsledek loňské listopadové intervence.

Odliv dividend oproti druhému čtvrtletí poklesl, ale stále zůstává na vyšší úrovni než loni ve stejnou dobu.

Celkově čísla nejsou v rozporu s pokračujícím oživováním tuzemské ekonomiky. To se totiž stále znatelněji opírá o domácí poptávku. Zintenzivnění domácí poptávky se zrcadlí v růstu objemu dovozů zboží, který byl ve třetím čtvrtletí vyšší než v obou předchozích čtvrtletích i než ve všech kvartálech loňského roku. Pokles objemu vývozu zboží pak je primárně výsledkem zmíněného ekonomického útlumu v eurozóně. Ztrátu dynamiky zahraničního obchodu však z pohledu ekonomiky jako celku kompenzuje dynamizující se spotřeba a zejména investice.  

Newsletter