Schodek rozpočtu s koncem roku prudce roste. 50, 60, 70 miliard?

Schodek českého státního rozpočtu dosahuje 58 miliard korun a za celý rok by měl být kolem 70 miliard korun. Na tiskové konferenci, točící se i kolem návrhu rozpočtu roku 2016 to řekl ministr financí Andrej Babiš. Na konci listopadu přitom schodek dosahoval 29,5 miliardy korun a ekonomové odhadovali celoroční číslo kolem 50 nebo dokonce i 40 miliard korun. Kolik to tedy může být ve skutečnosti?

Schválený návrh rozpočtu roku 2015 počítá se schodkem 100 miliard korun. Andrej Babiš a ministerstvo financí se do něj s pravděpodobností hraničící s jistotou vejdou. Už ve svých komentářích k listopadovému vývoji ale tuzemští ekonomové upozorňovali, že číslo, dokládající nízký schodek, není mnoho o výběru daní a stojí za ním spíše čerpání evropských fondů a celkový vzestup ekonomiky a konec roku může nepříjemně překvapit proti dosavadním měsíčním číslům.

„Konečný verdikt o zlepšování či nezlepšování daňového výběru bude být moci vyřčen až po skončení letošního roku, avšak zatím se zdá, že příznivé efekty v plnění rozpočtu má letos na svědomí spíše velice solidní ekonomický růst než zefektivnění daňového výběru,“ reagoval například hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda.

 

Tuzemští ekonomové nahlížejí pod pokličku skvělého údaje o schodku českého rozpočtu do konce listopadu. Pomohly…

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 1. prosinec 2015

 

„Velký nárůst schodku pravděpodobně souvisí s časovým nesouladem plnění příjmů a výdajů státního rozpočtu. Zatímco výdaje bývají obvykle v rámci měsíce čerpány poměrně rovnoměrně, u příjmů dochází často k velkým jednorázovým platbám. Pokud rozpočet na příjmové straně „čeká“ na podobnou velkou platbu, může dojít k výraznému dočasnému prohloubení deficitu. V našem výhledu předpokládáme, že státní rozpočet uzavře letošní rok ve schodku 50 miliard korun,“ reagoval na aktuální vývoj plnění státního rozpočtu pro Roklen24 ekonom Komerční banky Marek Dřímal.

Už po listopadu ale Dřímal upozorňoval na růst utrácení státu na konci roku. „Na straně výdajů totiž oproti říjnu došlo k poměrně prudkému růstu neinvestičních transferů (příspěvků a dotací) podnikům a státním fondům včetně Státního zemědělského intervenčního fondu. Rostly také kapitálové výdaje; tyto zmíněné položky souvisí do velké míry se snahou státu vyčerpat co nejvíce prostředků z fondů EU,“ upozornil Dřímal po listopadu.

Babiš: Schodek rozpočtu by letos mohl klesnout k 70 miliardám

Celoroční schodek nad 50 miliardami korun odhaduje hlavní ekonom UniCredit Pavel Sobíšek. „Kdyby se letošní prosinec vyvíjel tak, jak bývá obvyklé, mohli bychom být kolem 50 miliard korun. Letos do rozpočtu ale padá pronájem Gripenů, řádově 10 miliard korun,“ upozornil Sobíšek. Realitu letošního schodku tak vidí spíše kolem 60 miliard korun, řekl pro Roklen24.

„Již delší dobu je zřejmé, že letošní deficit skončí výrazněji pod schváleným plánem 100 miliard korun, nicméně jeho přesnou hodnotu lze v tuto chvíli těžce odhadnout, protože ho může ještě v průběhu prosince ovlivnit řada faktorů,  např. spolufinancování investic z dočerpávaných EU fondů.  Ačkoli tak deficit v listopadu byl pouze  necelých 30 miliard korun, nadále očekáváme deficit za celý letošní rok ve výši necelých 70 miliard korun, odhaduje pro Roklen24 za ING hlavní ekonom Jakub Seidler.  

Babiš: Schodek rozpočtu stoupl na 29,5 miliardy korun

Na programu Sněmovny je dnes třetí čtení návrhu státního rozpočtu na příští rok. Ministerstvo financí do něj navrhuje přesuny v rámci kapitol za 2,7 miliardy korun, uvedl dnes na tiskové konferenci Babiš. Jde například o 250 milionů korun na podporu sportu, 200 milionů na podporu vysokých škol nebo 600 milionů na schválený jednorázový příspěvek důchodcům. 

Poslanci ve druhém čtení navrhli ve státním rozpočtu na příští rok přesuny v celkovém objemu kolem 44 miliard korun. Peníze chtějí přidat hlavně na armádu, ochranu hranic, ale i na školství nebo sociální záležitosti. Vládní koalice se v pondělí dohodla, že podpoří všechny návrhy, které už získaly souhlas sněmovního rozpočtového výboru.

Rozpočtový výbor podpořil vedle financí pro vysoké školy a sport i investice do sociální péče za 300 milionů korun nebo 200 milionů pro obce jako příspěvek na sociální péči. Dále ministerstvo souhlasí s přesunem 600 milionů korun na jednorázový příspěvek důchodcům ve výši 1200 korun.

K návrhům na zvýšení rozpočtu ministerstva obrany Babiš uvedl, že nereflektují realitu. Příští rok se totiž rozpočet ministerstva obrany podle ministra financí zvyšuje o čtyři miliardy korun. „A ministerstvo má nespotřebované rezervy a výdaje, a pokud prosinec dopadne, jak očekáváme, tak bude mít obrana navíc de facto o 8,2 miliardy,“ řekl ministr.

Babiš odmítl kritiku kvůli tomu, že rozpočet počítá s dosud neschválenými zákony, jako je elektronická evidence tržeb nebo navýšení daně z hazardních her. „Do návrhů patří i zákony, které prošly prvním čtením,“ upozornil ministr.

EET: Vždyť oni to s námi myslí dobře

Základní ukazatele návrhu rozpočtu už Sněmovna schválila v říjnu. S plánovaným schodkem 70 miliard korun při výdajích 1,251 bilionu a příjmech 1,181 bilionu korun už poslanci hýbat nemůžou. Možné jsou jen přesuny uvnitř rozpočtu.

Newsletter