Schyluje se ke krizi na rozvíjejících se trzích?

Navzdory slušným lednovým ziskům jsou rozvíjející se trhy (EMs) opět předmětem „underweight“ predikcí. Někteří analytici předpovídají dokonce plnohodnotný pád. Možná krize na EMs by se mohla projevit už v tomto roce, řekl CNBC s odvoláním na pokles likvidity dolaru a pokles cen komodit Atul Lele, šéf investic v Deltec International Group.

Tento medvědí výhled je silně kontrastní s nedávným výkonem EMs. Index MSCI minulý měsíc vzrostl o více než 3 procenta, na rozdíl od Dow Jones IA a S&P 500, které ztrácely.  Lednový průzkum Société Générale odhalil, že až 70 procent klientů sázelo na růst EMs, což bylo téměř roční maximum. „Skutečnost poklesu likvidity amerického dolaru znamená pro emerging markets neschopnost se účinně financovat,“ řekl Lele, s odkazem na zpřísňování měnové politiky Fedu.

Institut mezinárodních financí nedávno odhadl celkový pokles přílivu kapitálu na EMs. Je to už druhý rok po sobě a to především z důvodu možnosti zvýšení úrokových sazeb v USA. „Zatímco je mnoho velkých rozvojových trhů dobře známých svou zranitelností, snaží posílit své makro politické rámce a těžit z nižších cen ropy, analýza minulých cyklů Fedu naznačuje riziko zvýšeného výskytu krizí na těchto trzích a to v průběhu příštího roku,“ oznamovala zpráva institutu.

Strukturální nedostatky

Významný pokles cen ropy a průmyslových kovů všeobecně odráží posun v oblasti strukturálních nedostatků v rámci rozvíjejících se trhů, zejména pro komoditně exportní národy. Zatímco země jako Venezuela a Rusko čelí zjevnému ohrožení vzhledem k jejich závislosti na ropných příjmech, tak i dovozci mohou být ohroženi: „Vezměte si například Turecko. To momentálně těží z nižších cen ropy, ale doposud neprovedlo žádnou z nezbytných strukturálních reforem a je pořád silně závislé na likviditě amerického dolaru,“ řekl Lele.

A není sám. Minulý měsíc ekonomický tým banky Citi, specializující se na EMs, varoval, že „kritické množství ekonomik je v příštích letech v nebezpečí ztráty statusu investičního stupně,“ a to včetně Ruska, Jižní Afriky, Brazílie a Turecka. Slabé základy jako je růst zadlužení ve veřejném a soukromém sektoru převažují zlepšení kvality hospodářské politiky. V důsledku toho má Deltec „underweight“ pozici pro většinu rozvojových trhů.

Tim Condon, vedoucí výzkumu pro Asii u ING, tento názor sdílí také. „Mongolsko je prvním rozvíjejícím se trhem, který spadne z důvodu pádu cen komodit. Nemyslíme si, že bude poslední, což je důvod, proč jsme na finančních aktivech rozvíjejících se trhů medvědi,“ řekl Condon pro CNBC s odkazem na žádost země o finanční podporu z Mezinárodního měnového fondu.

Výjimky však existují. Deltec je na některých rozvíjejících se trzích pozitivní. Konkrétně na Indii a to díky zavedení účinné měnové a fiskální politiky.

Newsletter