Sečteno, podtrženo. Francii čeká boj Macron vs. Lepenová. Euro sílí

První kolo francouzských prezidentských voleb skončilo. Konečný součet hlasů ukázal vítězství centristy Emanuela Macrona (23,75 % hlasů), který se za 14 dní, 7. května, utká v kole druhém s kandidátkou Národní fronty Marine Le Penovou (21,53 % hlasů). Reakce trhů? Okamžitá.

První s otevřením asijsko-pacifických trhů zareagovalo euro, které se z pátečních zavíracích hodnot kolem 1,072 posunulo až nad 1,09 EURUSD, tedy až na téměř půlroční maximum. Aktuálně část zisků umazalo až na 1,085 EURSUD. S otevřením evropských trhů se však dají očekávat další zisky.

Na vlně zelených čísel se svezla i část Asie. Konkrétně je řeč o japonském indexu Nikkei, který si připisuje více jak 1,3 %. Čínským akciím se již tak nedařilo. Shanghai Composite padá o více jak 1,5 %, což ovšem není důsledek francouzských voleb, ale tamních médií. Ta přinesla zprávu o tom, že čínský regulátor nebude zasahovat proti zvýšené volatilitě trhů, jelikož chce primárně řešit problém firemních dluhů v systému.

Co se týče ranní reakce doma, koruna si před otevřením trhů připisuje mírné zisky odpovídající 26,84 EURCZK.

Ve dvojici s dolarem pozorujeme výrazné posílení, a to o více jak 1,4 % až na 24,74 USDCZK.

Vzhledem k tomu, že výsledek francouzských voleb nepřinesl žádný „extrém“ – zvítězil „neradikální“ kandidát, a to s poměrně výrazným náskokem – trhy by měly reagovat převážně růstem. To se týká nejen evropských akcií, ale především eura, případně pak i české koruny.

Pozitivní sentiment na domácí měně už lehce naznačuje i první pohyb na tříměsíčním EURCZK forwardu reflektující víru ve zpevnění koruny.

 

Newsletter