Dolar sílí proti euru i v dolarovém indexu. Americké výnosy se posunuly výše, 10letý dluhopis se obchoduje nad 1,6 %. Hlavní událostí je americká inflace, konsensus trhu čeká zrychlení z 2,6 % na 3,6 % y/y, některé predikce pracují s více než 4 %. Riziko nad konsensus vyšší inflace je rizikem vyšších US výnosů a silnějšího dolaru. Mohlo by dostat pod tlak rizikové měny, včetně koruny obchodující se těsně nad 25,50 za euro.

Sečteno, podtrženo. Francii čeká boj Macron vs. Lepenová. Euro sílí

První kolo francouzských prezidentských voleb skončilo. Konečný součet hlasů ukázal vítězství centristy Emanuela Macrona (23,75 % hlasů), který se za 14 dní, 7. května, utká v kole druhém s kandidátkou Národní fronty Marine Le Penovou (21,53 % hlasů). Reakce trhů? Okamžitá.

První s otevřením asijsko-pacifických trhů zareagovalo euro, které se z pátečních zavíracích hodnot kolem 1,072 posunulo až nad 1,09 EURUSD, tedy až na téměř půlroční maximum. Aktuálně část zisků umazalo až na 1,085 EURSUD. S otevřením evropských trhů se však dají očekávat další zisky.

Na vlně zelených čísel se svezla i část Asie. Konkrétně je řeč o japonském indexu Nikkei, který si připisuje více jak 1,3 %. Čínským akciím se již tak nedařilo. Shanghai Composite padá o více jak 1,5 %, což ovšem není důsledek francouzských voleb, ale tamních médií. Ta přinesla zprávu o tom, že čínský regulátor nebude zasahovat proti zvýšené volatilitě trhů, jelikož chce primárně řešit problém firemních dluhů v systému.

Co se týče ranní reakce doma, koruna si před otevřením trhů připisuje mírné zisky odpovídající 26,84 EURCZK.

Ve dvojici s dolarem pozorujeme výrazné posílení, a to o více jak 1,4 % až na 24,74 USDCZK.

Vzhledem k tomu, že výsledek francouzských voleb nepřinesl žádný „extrém“ – zvítězil „neradikální“ kandidát, a to s poměrně výrazným náskokem – trhy by měly reagovat převážně růstem. To se týká nejen evropských akcií, ale především eura, případně pak i české koruny.

Pozitivní sentiment na domácí měně už lehce naznačuje i první pohyb na tříměsíčním EURCZK forwardu reflektující víru ve zpevnění koruny.

 

Newsletter