Šedé bankovnictví jako vítěz a tip roku 2015

Bankovní reformy a nové regulace v důsledku finanční krize roku 2008 zakládají nové vítěze z pohledu podílu na úvěrovém trhu i šance k zajímavé investici. Sami bankéři věří, že pro rok 2015 jím je vzkvétající šedé bankovnictví a to ve Spojených státech, Evropě i dalších zemích světa.

Šedé bankovnictví upadlo v nemilost po finanční krizi zejména pod nálepkou líhně rizikových úvěrů a obavou ze sekuritizace, přebalování primárního dluhu do nových investičních instrumentů, ve kterých byly tyto dluhy hodnoceny lépe a umožňovaly vydělat prodejem privátním investorům více, než ve své původní podobě. Jenže dnes analytici a bankéři říkají, že je právě snaha regulátorů a zejména Dod-Frankova reforma tím motorem, který kola šedého bankovnictví znovu roztáčí a navíc mu nahání klientelu.

Spotřebitelská poptávka ve Spojených státech je po tíživém roce 2013 na vzestupu. Podle dat Fedu dluh domácností roste o 2,7 procenta, firem o 5,2 procenta.  Zpráva Výboru pro finanční stabilitu (FSB) říká, že aktiva nebankovních institucí v roce 2013 vzrostla o 7 procent a letos je růst dravější na celkových 75 bilionů amerických dolarů. Regulátor proto spěchá s novou regulací nebankovního prostředí. Stínové bankovnictví vidí jako systémové riziko a chce mu omezit atraktivitu. Podle bankéřů je jako vždy o krok za Wall Street a svým působením sám Fed jeho obrodu pěstuje.

„Je faktem, že stínové banky se významně podílejí na úvěrování ve Spojených státech a jsou na vzestupu v Evropě,“ stojí v poslední zprávě FSB. Respektovaný bankovní analytik Dick Bove k tomu pro CNBC lakonicky shrnuje, že se pouze stalo realitou, na co dlouho upozorňuje. Že zásahy vlády a regulátora nabudí neregulovaný stínový segment. Ten je královstvím jak nebankovních věřitelů, tak pojišťoven, realitních investičních skupin či hedge fondů. Výmluvnou ukázkou je velmi úspěšné prosincové IPO, ve kterém LendingClub získal vstupem na americkou burzu 870 milionů dolarů. Další dle Boveho budou v roce 2015 následovat.

„Jsou to regulátoři, kdo zaseli na úspěch nebankovního finančního sektoru. Jsou to regulátoři, kdo vytvořili systém s ještě vyšším rizikem, než před jejich zásahy. A jako vždy, riziko přináší novou příležitost. Já očekávám, že u nebankovních finančních institucí uvidíme zajímavější příležitosti, než u akcií bank,“ předpovídá Bove.

Podle zprávy FSB o globální finanční stabilitě jsou právě Spojené státy zemí, kde je stínové bankovnictví nejvíce rozvinuto, nese systémové riziko, srovnatelné svou vahou s celým systémem klasických bank a jeho expozice dosahuje kolem 24 bilionů amerických dolarů, celosvětově největší před Velkou Británií a Čínou, kde expozice sektoru nedosahuje pětiny tohoto čísla, ale roste o zhruba třetinu ročně, vyplývá z dat Standard & Poor’s a Reuters.

Na růst šedého bankovnictví opakovaně v průběhu roku 2014 ve svých vystoupeních upozornila šéfka Fedu Janet Yellenová a ještě hlasitěji varuje viceprezident Fedu Stanley Fischer. Podle něj banky přesouvají a budou přesouvat část dosud tradičního bankovního byznysu do šedé zóny a jak uvedl v prosinci, „my jsme se s tím ještě ani nezačali pořádně zabývat“.

Vždy platilo, že Wall Street je a zůstane o krok před regulací. Její iracionální rozměr, hnaný bláhovým poselstvím „zabráníme nové finanční krizi“, budí logický odpor bankéřů v USA i Evropě, ale i samotných regulátorů například mimo eurozónu, otálejících s uvalováním požadavků na nadměrné kapitálové polštáře. Každá změna ale probouzí příležitost a podle části bankéřů a analytiků jí pro rok 2015 bude stínové bankovnictví. Doprovodí jej růst rizika, věrného druha zisků. 

Newsletter