Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

Sedm alternativních investic k „papírovým“ aktivům

Akcie a dluhopisy už vás k smrti nudí a zlato a stříbro už ve svém portfoliu máte? Server GoBankingRates.com přinesl seznam investičních tipů, které jistě stojí za zvážení. O některých položkách byste možná ani neřekli, že se jedná o investice, avšak o to více budete překvapeni, když zjistíte, jaké nesou výhody.

Hodinky

Může to být nezbytné spotřební zboží za pár stovek, ale i stylový módní doplněk za pár tisíc. A nebo také solidní a bezpečná investice. Světem koluje fáma, že jedny staré „rolexky“ časem znásobily svou hodnotu na šedesátinásobek původní ceny. Ať už je to pravda, anebo ne, faktem je, že hodinky od renomovaných hodinářských firem, jako je právě třeba Rolex, svou hodnotu neztrácejí, ale naopak se v čase zhodnocují.

Historické zbraně

Ať už se jedná o meče, nože či střelné zbraně, cena historických zbraní v posledních letech roste jak na primárních, tak i na sekundárních trzích. Trh historický zbraní je specifický svou omezenou nabídkou, klíčovou silou pro pohyb cen je tedy poptávka. Tu přitom výrazně nakopla zejména poslední finanční krize. Ve světě „papírových“ aktiv, jako jsou měny, akcie a dluhopisy, které svou hodnotu mohou ztratit ze dne na den, investoři touží investovat do něčeho „reálného“, co si mohou takříkajíc osahat. A jednou z alternativ jsou právě starožitné zbraně.

Nejvýnosnější investice Warrena Buffetta?

Šperky

I když investování do šperků může na první pohled připomínat investování do zlata, eventuálně do jiných drahých kovů, výnosy z některých šperků v posledních letech výnosy ze zlata výrazně převyšují. Kromě drahých kovů totiž mnoho šperků zdobí ještě drahé kameny. A podle informací Amerického institutu pro šperky (The American Jewelry Institut) právě šperky s diamanty nejvyšší kvality lámou v posledních dvaceti letech na dražbách v hlavních uměleckých domech rekordy.

Klasické automobily

I když se nakupování automobilových veteránů zdá být především poněkud drahou sběratelskou zábavou, ve skutečnosti se jedná o poměrně lukrativní investici. Podle údajů arizonského aukčního domu Scottsdale, který je jakousi Mekkou pro sběratele klasických automobilů, se hodnota historických aut v roce 2014 v průměru zvýšila o 40 %.

 

Vzácné mince

Stejně jako u šperků, i u sběratelským mincí platí, že jejich hodnota je často úzce provázána s cenou kovu, ze kterého jsou vyrobeny. Avšak u řady z nich platí, že jsou ceněny nejen pro například zlatý obsah, ale i pro vzácnost a jedinečnost samotné mince. Když tedy začne klesat zlato, cena zlatých mincí automaticky klesat nemusí.

Známky

Sbírání známek působí na mnohé jako poněkud zastaralý koníček, avšak čísla napovídají, že tato nostalgická zábava se může i slušně vyplatit. Například studie Stanley Gibbons, alternativní investiční firmy ve Spojeném království, zjistila, že 200 vzácných čínských známek vykázalo v posledních 23 letech průměrnou návratnost 11,6 %. V otázce výnosů tak mohou známky klidně soupeřit s těmi nejvýnosnějšími akciemi.

Pojistka proti finančnímu kolapsu? Bitcoin vs. zlato

Víno

Jakožto investiční instrument získává víno v posledních letech stále více a více fanoušků. A není divu; od roku 1996 do roku 2009 vykazovaly investice do vína výnosy srovnatelné s těmi do akcií a dluhopisů. Na rozdíl od klasických finančních aktiv však tyto tekuté investice nejsou tolik náchylné na různé finanční otřesy, a proto mohou dobře přispět k diverzifikaci portfolia. A kdyby se ceny náhodou zhroutily, zatímco po papírových aktiv vám nezbude vůbec nic, zde vám zůstane alespoň to víno.

Newsletter