Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Sedm dní propadu aneb krizové vzpomínky indexu S&P 500

AKTUALIZOVÁNO: Americký akciový index S&P 500 má za sebou sedm po sobě jdoucích dní propadu – platilo dnes v průběhu seance. Teď již platí: osm. Nicméně: osm poklesů je nejdelší série od finanční krize roku 2008, scénář sedmi poklesů v řadě se za posledních 20 let odehrál pouze třikrát. Kdy? A jak se tyto situace lišily od té současné?

První případ, kdy si S&P 500 připsal nejdéle trvající ztrátu vůbec, se odehrál v roce 2008 po krachu investiční banky Lehman Brothers. Pád tehdy začal 29. září, přičemž zavírací cena každého dalšího dne byla nižší než ta předchozí až do 10. října. Červená čísla se tak indexu držela po dobu osmi dní. Z toho důvodu je toto období označováno za vůbec nejhorší týden z celé historie sledovaného benchmarku.

Další sedmidenní etapa se odehrála na přelomu července a srpna 2011, konkrétně od 25. července do 2. srpna. Rudá čísla byla tehdy spojená s probíhající evropskou dluhovou krizí a skončila těsně předtím, než agentura S&P snížila svůj rating amerického státního dluhu.

Další týden záporných čísel se odehrál jen pár měsíců po tom předchozím, a to od 16. listopadu do 28. listopadu 2011. Rozbuškou tohoto vývoje byla opět Evropa, a to rekordní nárůst nákladů na zajištění evropského dluhu.

Aktuální propad souvisí především s americkými prezidentskými volbami. I přesto, že naprostá většina průzkumů favorizovala demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou, v posledních dnech ji republikán Trump začíná dohánět, přičemž v některých šetřeních ji dokonce už předčil. Rozbuškou tohoto zvratu byla zpráva od FBI, které začalo vyšetřovat další emailovou konverzaci Clintonové z doby, kdy byla ministryní zahraničí.

Z hlediska trhů je Donald Trump považován za mnohem větší hrozbu, a to především kvůli svým tendencím k protekcionismu. V případě Clintonové se naopak čeká pokračování stávajícího politického sentimentu, kterému položil základy „dosluhující“ prezident Barack Obama.

Současný vývoj se od těch předchozích z let 2008 a 2011 liší tím, že všechny tehdejší etapy rudých čísel obsahovaly alespoň jeden den, kdy S&P 500 klesl o více jak procento.

Další odlišností, ovšem ne oproti výše zmiňovaným příkladům, nýbrž vůči historickým číslům všeobecně, je fakt, že začátek listopadu bývá obvykle dobou, kdy americké akciové trhy zažívají nejlepších pět dní z celého roku. Podle studie společnosti LPL Financial Research se tato doba odehrává obvykle po 28. říjnu. Na základě průměrných výsledků pozorovaných od roku 1950 je tedy poměrně nezvyklé, aby byl říjen zakončen rudými čísly, což ostatně platí i pro začátek listopadu.

Čtvrtek se jevil, že po sedmi dnech sérii sedmi poklesů v řadě ukončí. Nakonec přidal pokles osmý. Wall Street ztratila další desetiny procenta, v případě Nasdaqu téměř celé. Na trh dopadá nervozita před prezidentskými volbami v USA, což se projevuje také v růstu indexu strachu VIX. Na trh ale dolehl také například pokles akcií Facebooku po výsledcích.

Newsletter