Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Sedm důvodů, proč je trading skvělá průprava pro investování

Trading a investování jsou dva pojmy, které často splývají v jedno. Jde však o zcela rozdílné disciplíny, které mají jen pramálo společného. Nepochopení rozdílů pak vede na jedné straně ke ztrátám a na druhé k frustraci. Každopádně oba tyto světy na sebe navazují a jeden bez druhého by nemohl existovat.

Pokud bych to měl zjednodušit, tak základními dvěma rozdíly jsou míra aktivity a druh výnosu. Zatímco trading je aktivní činnost nákupu a prodeje, která se podobá podnikání, investování se vyznačuje pasivitou. Při investování naopak vložíte někam peníze a o jejich zhodnocení se stará někdo jiný. Tomu odpovídá také druh výnosu a jeho výše. Při tradingu je vaším ziskem/ztrátou rozdíl v nákupní a prodejní ceně. Podobně jako v podnikání. Zkrátka nakupujete a prodáváte a je jedno, jestli jsou to akcie, měny nebo třeba rohlíky či auta. Naopak v investování pobíráte úroky nebo dividendy. Ty jsou výsledkem činnosti někoho jiného, který pracuje s vašimi penězi (často s nimi právě traduje).

Posledních více než 10 let se pohybuji jak v tradingu, tak investování. Dokáži proto dobře definovat výhody i nevýhody obou těchto světů. Během let jsem poznal, že právě trading je skvělou průpravou pro investování. Jako například krasobruslení pro hokejisty. Na následujících řádcích jsem vybral několik bodů, které dělají z tradera skvělého investora.

Obezřetnost

Základním krokem, který musí každý trader udělat, je vybrat si svého brokera. Broker je jeho prostředník pro realizaci obchodů na finančních trzích. Výběr brokera je poměrně složitá záležitost. Nejenže musí trader hodnotit několik kritérií ve velké brokerské konkurenci, ale také musí být velmi obezřetný. Mnoho brokerů se nechová příliš férově. Právě zkušenosti, na jaké důležité aspekty výběru se zaměřit, dávají traderovi vynikající průpravu pro investování.

Zkušenost s prací s penězi

Abyste mohli zadat svůj první trade a nakoupit třeba eura nebo akcie Applu, potřebujete mít na svém obchodním účtu peníze. Mnoho brokerů již dnes nabízí účty v českých korunách, ale stále to nejsou všichni. Nejčastější základní měnou pro otevření účtů jsou eura nebo dolary. Trader se tak musí naučit jak nejlépe a hlavně nejlevněji směnit a poslat české koruny na eurové, případně dolarové účty. Najednou zjistíte, jak šílené poplatky, v případě poslání korun z běžného účtu do zahraničí na cizoměnové účty, si banky účtují. To sebou často nese nutnost otevřít si u banky cizoměnové účty. Díky těmto zkušenostem se pak již nebudete obávat nakupovat na zahraničních eshopech ani si vybírat zajímavé zahraniční investice.

Znalosti analýzy trhu

Technická nebo fundamentální analýza jsou základem rozhodování každého tradera. Bez jejich znalosti se neobejde. Jako investor pak může díky nim snadno načasovat svou investici a v dlouhodobém horizontu tak přidat desítky procent zhodnocení k dobru.

Řízení rizika a money management

Každý trader musí stále pracovat s řízením rizika a money managementem. Jednou ze základních věcí, kterou se musí naučit je, spočítat si, kolik může na každý obchod riskovat a vstupovat jen s malou pozicí, aby případná ztráta neměla devastující účinek na jeho obchodní kapitál. Pracovat musí také s diverzifikací, aby nevystavil celý svůj kapitál velkým propadům a výkyvům. Diverzifikace a práce s rizikem pak využije i jako investor, protože ví, že musí svůj celkový investiční kapitál rozumně diverzifikovat do více příležitostí a produktů. Sázka celého investičního kapitálu pouze na jednu investici (případně v jeden okamžik) se často nevyplácí. V jiném světle pak uvidíte nejenom rozložení portfolia do spolu nesouvisejících aktiv, ale také pravidelné investování v menších objemech.

Psychická odolnost při propadech trhů

Trading je hlavně o psychice. Jde přeci jen o peníze. Díky obchodování se naučíte přijímat ztráty a pracovat při nich se svou psychikou. Dlouhodobě se totiž bez této dovednosti neobejdete. Většina obchodních systémů pracuje s pravděpodobností kolem 55-60 % při riziku 1:1. To znamená při sto obchodech 55 zisků a 45 ztrát. Nic pro perfekcionisty, kteří chtějí mít vše na 100 %. Když se na to však podíváte z jiného úhlu pohledu, tak za rok můžete udělat třeba 500 obchodů (2 denně). To může při 2 % rizika/zisku (1:1) na jeden obchod znamenat zhodnocení 100 % za rok. Díky tradingu zjistíte, že i ztráty k tomu všemu patří a jsou důležité pro další vývoj. Propady na trzích pak budete vnímat jako příležitost, ne jako ztrátu.

Filtrování informací a přehled o nových trendech

Svět je plný nejrůznějších, často protichůdných, informací. V tradingu to platí dvojnásob. Jedna z prvních věcí, kterou se musíte naučit, je rozlišovat informace a vybírat si ty, které vám budou k užitku. Díky aktivnímu přístupu, který trading vyžaduje, musí obchodník každý den vyhodnocovat řadu informací. Díky tomu má jednak přístup k nejnovějším trendům, ale učí se také filtrovat to důležité. Pro investování je tato dovednost nutností.

Práce na sobě a osobní rozvoj

Podnikání a individuální sport, to jsou dvě oblasti, které mají k tradingu nejblíže. Stejně tak jako profesionální sportovec, tak i trader musí na sobě stále pracovat, zdokonalovat se. To vám pak dá dobré návyky do budoucna, až se pustíte do investování. Budete vědět, že je potřeba při výběru a sledování své investice vynaložit určité úsilí a věnovat tomu svůj čas.

Závěrem

Pokud investujete nebo přemýšlíte, že byste chtěli se svými penězi začít něco dělat a někam je investovat, doporučuji projít si tradingem. Nemusí se z vás notně stát trader. Stačí, když se jen ponoříte do základů a budete se tomu trochu věnovat. Otevřete si nové obzory, které vás naučí věci, které budete při investování rozhodně potřebovat.

Pokud se budete chtít dozvědět více o tradingu a investování, přijďte na MoneyExpo Trading 2019. V letošním programu naleznete také blok zaměřený čistě na investice.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter