Sedm kroků plánování závěti pro bitcoin a další digitální aktiva

Plánování, kdo získá čí majetek poté, co zemřeme, může být poměrně choulostivý a těžkopádný proces. Veškeré obtíže s ním spojené jsou o to větší, když dojde na bitcoiny a další digitální měny. V nedávném rozhovoru na Zurich Blockchain Meetup prozradila CEO společnosti Third Key Solutions Pamela Morganová sedm kroků pro proces tvorby závěti v oblasti kryptoměn.

  1. Krok: Veďte si inventář

Podle Morganové by mělo být prvním krokem plánování závěti pro bitcoin a další digitální aktiva vedení inventáře se vším, co již vlastníte. I když se to na první pohled zdá jako velmi snadný úkol, pravdou je, že existuje nespočet lidí, kteří zapomněli na nějaké ty bitcoiny ve staré peněžence a našli je až za několik let.

„Opravdu víte, co všechno vlastníte?“ zeptala se Morganová během svého projevu. „Víte o tom, co používáte poslední dobou. Ale co třeba Mycelium peněženka, kterou jste si zálohovali ze starého mobilního telefonu?“

Morganová také doporučuje, abyste si k seznamu všech vlastněných digitálních aktiv připsali, jak se ke každému z nich v budoucnu opět dostanete.

  1. Krok: Rozdělte si aktiva do tří úrovní

Dalším doporučením je rozdělení digitálních aktiv do tří různých úrovní:

  1. Na ty, které snadno utratíte,
  2. na úložiště středního rozsahu,
  3. a na dlouhodobé úložiště.

„Nejspíš si nechcete uzamknout všechny své bitcoiny,“ řekla Morganová. „A možná chcete nějaké i v dřívější době utratit.“

  1. Krok: Naplánujte každou z úrovní

Jakmile jsou úrovně vytvořeny, je třeba naplánovat každou z nich, aby byla vyrovnána bezpečnost, snadnost použití a přístupnost.

„Když říkám naplánujte to, nemyslím zamyslete se nad tím,“ objasnila. „Nestačí si plán pouze promyslet, ale provést ho.“

Držitel digitálních aktiv by se měl zajímat i o možnosti silnějšího zabezpečení, jako jsou hardwarové peněženky, více faktorová autentizace nebo multi-signature adresy.

„Please keep it simple,“ apelovala Morganová. Pokud vaše zabezpečení bude příliš komplikované a nesrozumitelné, pak nejspíš klíč ztratíte. Až příliš často se stává, že lidé zapomenou svá hesla, piny, neví, kam si zálohovali své dokumenty a tak dále. Nejlepší je ponechat to co nejjednodušší, ale s tím, že si vytvoříte opakovatelný plán, který si můžete sami zkontrolovat, což vám umožní se ujistit, že máte stále přístup ke všem vašim aktivům.

„Je těžké říct, jak správný plán vypadá. Musíte si zkrátka najít vám vyhovující pozici v širokém spektru možností od zabezpečení po snadnost používání.“

  1. Krok: Rozhodněte, kdo co dostane

Čtvrtý krok je tím prvním, který zahrnuje opravdové plánování závěti. Celá tato fáze je o rozhodování toho, komu co připadne.

„Je důležité si uvědomit, že na tohle potřebujete pořádný plán,“ uvedla Morganová.

Nejlepší metodou pro rozhodování, komu dát co, je držení se toho, že určitému člověku dáte dané procento z každé úrovně aktiv. Tímto způsobem se jednotlivci mohou vyhnout nepředvídatelné cenové fluktuaci, která by mohla přijít, když zanecháte určité osobě pouze specifickou úroveň vašich digitálních aktiv.

Morganová také vyzdvihuje důležitost, aby se dědicové byli schopni dostat k digitálním aktivům. To znamená, že je nutné, aby znali přístupové informace jako hesla nebo umístění hardwarové peněženky. Je také dobré se ujistit, že tu bude někdo, kdo dědicům pomůže s přístupem nebo likvidací aktiv, jestliže to bude potřeba.

  1. Krok: Otestujte své plány

Podle Morganové je pátý krok nejdůležitější ze všech. V tomto nezbytném případě otestujete plánování z perspektivy jak vlastníka aktiv, tak dědice. Pokud neotestujete své plány, pak nemusí fungovat.

Je důležité použít pro testování velmi malé množství hodnot. To omezí chyby ve scénáři, ve kterém se něco pokazilo.

Je také nezbytné otestovat každý možný scénář výsledku vašeho plánu než otestovat pouze situaci, která nastane s největší pravděpodobností. Například, pokud je použita nějaká multisignature struktura, je třeba, aby byl otestován každý transfer prostředků fungující na principu více podpisů.

  1. Krok: Uskutečněte své plány

Dalším krokem je pokračovat a zrealizovat své plány. V rámci toho je potřeba naplánovat pravidelné kontroly, abyste se ujistili, že vaše úspory jsou stále přístupné. Takové kontroly je možné vykonat třeba jednou za čtvrtletí, ale minimálně alespoň jednou za rok.

  1. Krok: Uchovejte své plány

Finálním krokem je uchovávání si svých plánů, a to takovým způsobem, že přístup k nim bude kontrolován, budou na žáruvzdorném a voděodolném místě a v duplicitní podobě.

„Nechcete pouze uchovávat jen tak nějaké věci v rodinném trezoru, protože pokud se něco v té lokaci stane, můžete ztratit přístup ke všemu. Zbavit se třetí strany s sebou nese určitý risk. Jedním z nich je třeba ten, že nemáte za kým jít, pokud zapomenete jeden z klíčů. Pokud zapomenete hesla nebo místo zálohovaných informací, nebudete mít možnost se dostat ke svým aktivům.“

Newsletter