Šéf Bank of Japan: 2% inflaci dosáhneme. Všemi prostředky

Guvernér japonské centrální banky Haruhiko Kuroda uvedl na středečním semináři BoJ, že je odhodlán použít všechny dostupné prostředky pro dosažení 2% růstu cen. Kuroda, který minulý týden překvapil finanční trhy oznámením o zintenzivnění již tak masivního nákupu japonských státních dluhopisů, tímto reaguje na dlouho stagnující růst cenové hladiny v Japonsku.

Bank of Japan podle stratégů odstartovala novou měnovou válku

„Politika Bank of Japan zůstává stejná, stále se řídíme cílem dosažení 2% inflace v co nejkratší době. Tím mám na mysli zhruba do dvou let“, řekl guvernér Kuroda. Na otázku, jakým způsobem chtějí vytyčeného růstu cen dosáhnout, odpověděl, že „pro politiku centrální banky neexistují žádná omezení, a to především v oblasti nákupu státních dluhopisů.“

I po dubnovém zvýšení daňové zátěže, které vedlo ve druhém čtvrtletí k  několika procentnímu propadu ekonomiky, se růst inflace stále nachází na minimálních úrovních. Zvýšení spotřební daně z 5 na 8% zasáhlo především spotřební sektor. Jeho pozvolné zotavování má být kompenzováno oslabeným jenem. Podle Kurody „podpoří slabá měna japonský export, což povede k růstu zisků a uvolnění tlaku na sektor nevýrobních společností.“

Japonský jen na sedmiletých minimech

I přes to, že nedávno zveřejněná data o růstu mezd ukazují největší nárůst za posledních šest let, celkové japonské životní náklady tento růst trvale převyšují. Díky tomu se rozpočty domácností neustále ztenčují a spotřební sektor nemá prostor k expanzi, jež by podpořila i samotný růst cen. Zářijová data ukazují, že index spotřebitelských cen nezahrnující ceny potravin vzrostl o 3%. Po očištění o zvýšení daní dosahuje čistá inflace, podle které se BoJ řídí, pouze 1%, přičemž výsledné číslo silně ovlivňuje i klesající cena ropy.

Z pohledu analytiků je výhled BoJ nadále mizerný. Naprostá většina z nich je přesvědčena, že k naplnění 2% růstu cen ve stanoveném časovém rámci nedojde. Podle agentury Bloomberg nemá ekonomika, která se potýká s problémem deflace po dobu téměř dvou dekád, šanci obrátit vývoj cen za tak „krátkou“ dobu.

Newsletter